САЩ наложиха вето на искането на Палестина пред Съвета за сигурност на ООН да стане пълноправен член на организацията, предадоха Франс прес и "Гардиън". По този начин Вашингтон блокира признаването на палестинската държава от ООН, пише БНР.
Още: Над 100 елитни университета в САЩ скочиха срещу Тръмп
Още: Мъск е получил достъп до секретни данни за мигрантите в САЩ
Още: САЩ са против пълноправно членство на Палестинската автономия в ООН
Несправедливо, неетично и неоправдано
12 държави от 15-членния Съвет за сигурност са гласували в полза на искането на Палестина, Съединените щати са били против, а Великобритания и Швейцария са се въздържали. Проекторезолюцията по темата беше предложена от Алжир. Тя препоръчваше "на Общото събрание държавата Палестина да бъде приета за членство в Обединените нации".
Палестинският президент Махмуд Абас осъди американското вето като, цитирам, "несправедливо, неетично и неоправдано". Решението на Вашингтон беше осъдено и от групировката "Хамас", съобщи "Ройтерс".
Още: Ограбиха американския министър по сигурността в ресторант въпреки охраната на тайните служби
Още: Ответен удар: "Харвард" подаде иск срещу администрацията на Тръмп
Американските представители са се надявали да не се налага Вашингтон да използва ветото, ако други държави възразят срещу проекторезолюцията преди гласуването, посочва "Гардиън".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Нагоре или надолу: Нови данни за рейтинга на Тръмп 3 месеца след инаугурацията му
Още: Доналд Тръмп разкри ще присъства ли на погребението на папа Франциск
Още: УНИЦЕФ обяви колко деца са загинали в Ивицата Газа