САЩ считат за необходимо да се проведе „прозрачно разследване“ с участието на Китай по причините, довели до разпространението на пандемията от новия коронавирус по света. Това съобщи прессекретарят на Белия дом Джен Псаки на редовен брифинг, информира ТАСС. Тя беше помолена да коментира твърденията на републиканските конгресмени, които заявиха, че имат „значителни косвени доказателства“, че коронавирусът се е появил в лаборатория. "Продължаваме да вярваме, че трябва да има независимо, прозрачно разследване. И то трябва да бъде направено със съдействието и данните, предоставени от китайското правителство. В момента нямаме достатъчно информация, за да направим оценка", каза говорителят.
Според Псаки, от самото начало на разпространението на коронавируса Пекин твърди, че "разследването не е било прозрачно", за да открие причините за разпространението на инфекцията. „Това е неприемливо", смята говорителят. „Сега, на следващия етап, Китай има възможност да участва в международно разследване, което може да сложи край на въпроса за причините за появата на коронавируса и да предостави информация, до която ние - републиканците, демократите, всички в тази държава - бихме искали да имаме достъп", посочва Псаки.
Тя не отговори директно на въпроса дали Белият дом има "някакви косвени доказателства", че вирусът не произхожда от лаборатория. "Бих ви предупредила да не опровергаете отрицателен факт. Това, според нас, никога не е било отговорен подход, когато става въпрос за разбиране на първопричините за пандемията, отнела живота на стотици хиляди хора в Съединените щати", обяснява Псаки.
Припомняме, че телевизионният канал Fox News разпространи откъси от доклада, изготвен от специалната комисия "Републиканци" за проучване на Конгреса на САЩ. Те твърдят, че изтичането на новия коронавирус произхожда от Института по вирусология на Ухан от КНР. Телевизионният канал, позовавайки се на заключенията на конгресмените, не предоставя конкретни доказателства за техните изявления, но повтаря информацията, която предишната администрация използва, когато критикува китайските власти.