Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

САЩ и Русия - номер едно и две в износа на оръжие

20 февруари 2017, 09:06 часа • 2166 прочитания

САЩ и Русия водят класацията на износителите на основните видове оръжия. Съвместният им дял е 56% от 2012 до 2016 година. Информацията е на Стокхолмският институт по проблемите на мира (СИПРИ). Базата данни на института обхваща период от 1950 година, а при описанието на тенденциите при международните военни трансфери институтът използва средните показатели за петгодишен период, пише БГНЕС.

Още: Доналд Тръмп: САЩ отново може да контролират Панамския канал

Още: Foreign Affairs: Ако Русия победи в Украйна, САЩ ще плащат многократно повече

Според публикувания от СИПРИ рейтинг, петицата най-големи доставчици на оръжие, както и досега, се оглавява от САЩ. Техният дял в общия обем в глобалния експорт е 33%. Главни техни „клиенти”, според анализаторите на СИПРИ, са Саудитска Арабия (13% от американския експорт), Обединените арабски емирства (8,7%) и Турция (6,3%). Като цяло за изминалите пет години САЩ са изнесли свое оръжие в 100 държави и експортните доставки от САЩ за последните пет години са се увеличили в сравнение с предишния наблюдаван период с 21%.

Второ място в списъка на големите износители, както и в двата предишни петгодишни периода, е за Русия. Нейният дял в международната търговия е 23%. Главни партньори на Русия за последните пет години са Индия (38% руски експорт), Виетнам (11%) и Китай (11%). Като цяло от 2012 до 2016 година Русия е доставила свое въоръжение в 50 страни.

На трето място сред големите износители в публикувания списък е, както и по-рано, Китай (6,2% от световния експорт). Следват Франция (6%) и Германия (5,6%).

Още: Спря ли Тръмп войната в Украйна за 1 ден? Не, военната помощ ще продължи: Анализ на "Файненшъл Таймс"

Още: Конгресът на САЩ защити американското правителство до пролетта, после Тръмп да му мисли

От СИПРИ установяват, че като цяло международните доставки на основните видове обикновени оръжия са се увеличили през последните пет години с 8,4% в сравнение с предишния период, което е най-високият показател от 1990 година.

Според СИПРИ най-големите региони получатели на оръжие за изминалите пет години са държавите от Азия и Океания (43% от световния внос). Следват страните от Близкия изток (29%), Европа (11%), страните от Южна и Северна Америка (8,6%) и Африка (8,1%).

Като публикуват тези данни, анализаторите от СИПРИ обръщат внимание, че най-голям ръст на вноса за последните 10 години се наблюдава в Азия, Океания и Близкия изток. Отчетливо намаляване на вноса се регистрира в държавите от Европа, Северна и Южна Америка, Африка.

Петицата най-големи вносители се оглавява от Индия (13 % от световния внос). Саудитска Арабия е на второ място (8,2% ), след това в списъка са ОАЕ (4,6%), Китай (4,5%) и Алжир (3,7%). Техният дял в световния внос е 34%.

Още: Байдън ще обяви последен военен пакет за Украйна по линия на договори с американски компании

Още: САЩ забраняват дроновете и над Ню Джърси

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес