Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

САЩ и Мексико са все по-близо до договорка за мигрантския поток

25 ноември 2018, 08:56 часа • 1620 прочитания

Търсещите убежище, които се надяват да влязат в САЩ през южната граница, ще трябва да чакат в Мексико, докато бъдат разглеждани техните случаи. Това съобщи президентът Доналд Тръмп в събота, потвърждавайки доклада за двустранно споразумение, публикуван в The Washington Post.

Този ход беше предпазливо посрещнат от някои бежанци на границата, дори когато встъпилата в длъжност министърка на Мексико Олга Санчес Кордеро, потвърди споразумението, но по-късно го отхвърли.

"Мигрантите на южната граница няма да имат право да влизат в Съединените щати", написа по-рано Тръмп в Twitter. Той добави, че САЩ "ще позволи на тези, които идват в нашата странаq легално да влязат" и подчерта: "Всички ще останат в Мексико".

Сделката, която ще промени американската гранична политика, е вследствие на възмущението на Тръмп от присъствието на хиляди имигранти от Централна Америка, които се насочват към граничния град Тихуана в Мексико с надеждата да влязат в САЩ за по-добър живот без насилието, бедността и бандите от тяхната роднина.

"Засега сме се съгласили с тази политика на "Остани в Мексико", заявява Санчес Кордеро, цитирана The Washington Post. Правителството на новия президент Андрес Мануел Лопес Обрадор ще встъпи в длъжност на 1 декември. Но по-късно от нейната канцелария излязоха с изявление: "Няма никакво споразумение между бъдещото федерално правителство на Мексико и това на Съединените американски щати".

Припомняме, че по-рано стана ясно, че Тръмп е изпратил близо 6000 войници на мексиканската граница в подкрепа на митническите и гранични служители. И войниците от Националната гвардия са вече там, за да предотвратят това, което Тръмп нарича "инвазия" от "много лоши хора".

След преход в продължение на повече от месец около 5000 мигранти - включително жени и деца - сега живеят в Тихуана в импровизирани подслони.

Няма подписано официално споразумение, казват от изданието, но американските власти разглеждат сделката, при която американските съдилища ще разглеждат случаите на потенциалните емигранти, като пробив в предотвратяването на миграцията.

Американските служители ще започнат да прилагат новите процедури в близките дни или седмици. На търсещите убежище ще бъде направено предварително проучване, за да се рещи дали те са изправени пред непосредствена опасност, пребивавайки в Мексико, където насилието е широко разпространено, пише още AFP, цитирана от БГНЕС.

Според новите правила, на имигрант, чиято молба за убежище е отхвърлена, няма да му бъде позволено да се върне в Мексико, но ще остане под юрисдикцията на американското правосъдие и ще бъде незабавно депортиран.

В изявление, публикувано в четвъртък, държавният секретар на САЩ Майк Помпео не се споменава за сделка, но се казва, че той и секретарят по вътрешната сигурност Кирстен Нилсен са имали "конструктивна среща" с бъдещия външен министър на Мексико Марсело Ебрард във връзка с мигрантските каравани. "Утвърдихме нашата споделена ангажитраност към настоящото предизвикателство. Караваните няма да имат право да влизат в Съединените щати", каза Помпео. Той добави, че очаква с нетърпение да работи с новото правителство на Мексико, включително относно начините за стимулиране на създаването на работни места "в полза на правителството и хората в Мексико".

Actualno.com припомня, че през 2018 г. граничните патрули са регистрирали повече от 400 000 незаконно преминаващи границата, а през последните пет години броят на търсещите убежище се е увеличил с 2000%. По-малко от 10% от случаите завършват с предоставяне на убежище, твърди официалните власти.

Президентът направи изявление по-рано този месец, казвайки, че само хора, които влизат в САЩ през официалните контролно-пропускателни пунктове - за разлика от тези, които се "промъкват" нелегално през границата - могат да кандидатстват за убежище.

Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес