Търсещите убежище, които се надяват да влязат в САЩ през южната граница, ще трябва да чакат в Мексико, докато бъдат разглеждани техните случаи. Това съобщи президентът Доналд Тръмп в събота, потвърждавайки доклада за двустранно споразумение, публикуван в The Washington Post.
Този ход беше предпазливо посрещнат от някои бежанци на границата, дори когато встъпилата в длъжност министърка на Мексико Олга Санчес Кордеро, потвърди споразумението, но по-късно го отхвърли.
"Мигрантите на южната граница няма да имат право да влизат в Съединените щати", написа по-рано Тръмп в Twitter. Той добави, че САЩ "ще позволи на тези, които идват в нашата странаq легално да влязат" и подчерта: "Всички ще останат в Мексико".
Migrants at the Southern Border will not be allowed into the United States until their claims are individually approved in court. We only will allow those who come into our Country legally. Other than that our very strong policy is Catch and Detain. No “Releasing” into the U.S...
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 24 ноември 2018 г.
Сделката, която ще промени американската гранична политика, е вследствие на възмущението на Тръмп от присъствието на хиляди имигранти от Централна Америка, които се насочват към граничния град Тихуана в Мексико с надеждата да влязат в САЩ за по-добър живот без насилието, бедността и бандите от тяхната роднина.
....All will stay in Mexico. If for any reason it becomes necessary, we will CLOSE our Southern Border. There is no way that the United States will, after decades of abuse, put up with this costly and dangerous situation anymore!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 24 ноември 2018 г.
"Засега сме се съгласили с тази политика на "Остани в Мексико", заявява Санчес Кордеро, цитирана The Washington Post. Правителството на новия президент Андрес Мануел Лопес Обрадор ще встъпи в длъжност на 1 декември. Но по-късно от нейната канцелария излязоха с изявление: "Няма никакво споразумение между бъдещото федерално правителство на Мексико и това на Съединените американски щати".
Припомняме, че по-рано стана ясно, че Тръмп е изпратил близо 6000 войници на мексиканската граница в подкрепа на митническите и гранични служители. И войниците от Националната гвардия са вече там, за да предотвратят това, което Тръмп нарича "инвазия" от "много лоши хора".
След преход в продължение на повече от месец около 5000 мигранти - включително жени и деца - сега живеят в Тихуана в импровизирани подслони.
Няма подписано официално споразумение, казват от изданието, но американските власти разглеждат сделката, при която американските съдилища ще разглеждат случаите на потенциалните емигранти, като пробив в предотвратяването на миграцията.
Американските служители ще започнат да прилагат новите процедури в близките дни или седмици. На търсещите убежище ще бъде направено предварително проучване, за да се рещи дали те са изправени пред непосредствена опасност, пребивавайки в Мексико, където насилието е широко разпространено, пише още AFP, цитирана от БГНЕС.
Според новите правила, на имигрант, чиято молба за убежище е отхвърлена, няма да му бъде позволено да се върне в Мексико, но ще остане под юрисдикцията на американското правосъдие и ще бъде незабавно депортиран.
В изявление, публикувано в четвъртък, държавният секретар на САЩ Майк Помпео не се споменава за сделка, но се казва, че той и секретарят по вътрешната сигурност Кирстен Нилсен са имали "конструктивна среща" с бъдещия външен министър на Мексико Марсело Ебрард във връзка с мигрантските каравани. "Утвърдихме нашата споделена ангажитраност към настоящото предизвикателство. Караваните няма да имат право да влизат в Съединените щати", каза Помпео. Той добави, че очаква с нетърпение да работи с новото правителство на Мексико, включително относно начините за стимулиране на създаването на работни места "в полза на правителството и хората в Мексико".
Actualno.com припомня, че през 2018 г. граничните патрули са регистрирали повече от 400 000 незаконно преминаващи границата, а през последните пет години броят на търсещите убежище се е увеличил с 2000%. По-малко от 10% от случаите завършват с предоставяне на убежище, твърди официалните власти.
Президентът направи изявление по-рано този месец, казвайки, че само хора, които влизат в САЩ през официалните контролно-пропускателни пунктове - за разлика от тези, които се "промъкват" нелегално през границата - могат да кандидатстват за убежище.