След разговори с украински официални лица администрацията на Джо Байдън се е съгласила с идеята, че Украйна може да се нуждае от военно оборудване за нанасяне на удари по окупирания от Русия полуостров Крим. Във Вашингтон вярват, че тази помощ трябва да се осигури, независимо от рисковете, които крие, съобщи "Ню Йорк Таймс", позовавайки се на няколко американски официални лица.
Още: Foreign Affairs: Ако Русия победи в Украйна, САЩ ще плащат многократно повече
Според служителите - администрацията на президента на САЩ сега смята, че ако украинските военни разполагат с необходимото, за да застрашат руската окупация на Крим, бъдещата позиция на Киев в преговорите с Москва ще бъде по-силна.
Официални лица от САЩ и Украйна обсъждат използването на ракетни системи HIMARS и бойни машини Bradley, за да застрашат контрола на Русия върху сухопътния мост, който тя създаде до Крим. Това е ключов път за доставки, свързващ Крим с Русия през окупираните от Москва градове Мелитопол и Мариупол.
ОЩЕ: САЩ доставят на Киев "убийците на танкове" "Брадли" през България
Още: Конгресът на САЩ защити американското правителство до пролетта, после Тръмп да му мисли
Още: Десетки хиляди кубинци протестираха срещу санкциите на САЩ (ВИДЕО+СНИМКИ)
Длъжностните лица обаче заявяват пред "Ню Йорк Таймс", че президентът Байдън все още не е готов да предостави на Украйна ракетни системи с далечен обсег на действие, от които Киев би се нуждаел, за да атакува руските позиции в Крим.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: САЩ даде над 500 млн. долара военна помощ за Тайван
Още: Байдън ще обяви последен военен пакет за Украйна по линия на договори с американски компании
Служителите предупреждават, че рискът Русия да използва тактическо ядрено оръжие все още остава, но опасенията за това в САЩ вече са намалели.
Русия нахлу и окупира незаконно Кримския полуостров в Украйна през февруари 2014 г., по време на революцията на Евромайдана, която свали от власт проруския експрезидент Виктор Янукович. На полуострова се намират Черноморският флот на Русия и десетки хиляди руски войници.
На фона на войната на Владимир Путин в Украйна, президентът Володимир Зеленски обеща да си върне полуострова. Киев също така се съсредоточи към удари по руските военновъздушни бази в Крим, за да възпрепятства военните усилия на Москва.
Още: САЩ забраняват дроновете и над Ню Джърси
Междувременно двама републикански конгресмени призоваха Байдън да прати още повече и по-мощни оръжия на украинците. Председателят на Комисията по външни работи на Камарата на представителите Майкъл МакКол и председателят на Комисията по въоръжените сили Майк Роджърс публикуваха изявление, в което призоваха администрацията на президента и нейните съюзници "спешно да прехвърлят на Украйна критично важни оръжейни системи, от които се нуждаят, за да победят Русия".
"Сегашното ръкомахане и колебание от страна на администрацията на Байдън и някои от нашите европейски съюзници за предоставяне на критични оръжейни системи на Украйна мирише на слабата политика от 2021 г., като например да не се санкционира "Северен поток 2" или да се предоставят Stinger с американски произход преди пълномащабната инвазия. Докато тези политики не успяха да възпрат конфликта, настоящата нерешителност и самовъзпиране ще го удължат, което ще струва живота на украинците", се казва в изявлението на двамата републиканци.
"Сега е моментът правителствата на Байдън и Шолц да последват примера на нашите британски и източноевропейски съюзници - танковете "Леопард 2", ATACMS и други прецизни боеприпаси с голям обсег трябва да бъдат одобрени незабавно", гласи още призивът им.
В петък САЩ трябва да обявят нов мащабен пакет военна помощ за Украйна, като според CNN той ще е на стойност 2,6 млрд. долара. Очаква се обаче да не включва танкове Abrams, а с това и Германия да не се съгласи да даде на Киев от своите танкове "Леопард".
ОЩЕ: Германия: Ако САЩ не пратят танкове на Украйна, и ние няма