Продажбите на недвижими имоти в метавселената надхвърлиха 500 милиона долара през миналата година и вероятно ще се удвоят през тази, според анализатори и инвеститори, цитирани от CNBC.
Според MetaMetric Solutions продажбите на недвижими имоти на четирите основни платформи в метавселената са достигнали 501 милиона долара през 2021 г. Продажбите през януари са надхвърлили 85 милиона долара и прогнозата е, че могат да достигнат близо 1 милиард долара през 2022 г.
Ръстът в продажбите беше предизвикан от съобщението на Facebook от 28 октомври 2021 г., че компанията се ребрандира като Meta, за да се съсредоточи върху метавселената. Съответно още през ноември 2021 г. продажбите на недвижими имоти в метавселената нараснаха почти девет пъти до 133 милиона долара, според данни на MetaMetric.
Източник:Getty Images
Доклад на BrandEssence Market Research установи, че се очаква пазарът на недвижими имоти в метавселената да нараства с комбиниран годишен темп от 31% годишно от 2022 до 2028 г.
Republic Realm, една от водещите NFT платформи за иновации и инвестиции, плати рекордните 4,3 милиона долара за земя в най-голямата платформа за недвижими имоти в метавселената Sandbox. Компанията разработва 100 острова, наречени Fantasy Islands, със собствени вили и свързан пазар за лодки и джетове. Деветдесет от островите са продадени още в първия ден за 15 000 долара всеки, а някои вече са пуснати за препродажба на стойност над 100 000 долара.
Над дузина платформи вече продават недвижими имоти в метавселената, като нови се появяват почти всяка седмица. Досега продажбите на недвижими имоти са концентрирани в „Голямата четворка“ — четирите платформи Sandbox, Decentraland, Cryptovoxels и Somnium.
Sandbox доминира на пазара с 62% от наличната земя в метавселената, според доклад на Republic Realm. Парцелите са с площ 96 на 96 метра и през декември 2021 г. са стрували по 12,700 долара всеки. В Decentraland пък парцелите са по 16 на 16 метра на цена 14 440 долара за брой.
Множество компании, сред които известни марки, са в плен на новата мания по виртуалните имоти. Всички те се надяват да се сдобият с имот на приземния етаж в следващия виртуален Манхатън или Монако. Според компаниите продавачи стойността на земята в метавселената ще се определя от това, което собствениците правят с имота – дали го превръщат в популярна атракция или например в музей, но, разбира се, също както в реалния живот от първостепенно значение ще е и местоположението на обекта.
Целта на придобиването на имоти в метавселената е комерсиална - наемане на пространство и хостинг на събития за компании, които искат да рекламират пред по-младата дигитална аудитория. Водят се и преговори със счетоводни фирми, инвестиционни банки, подкасти и взаимни фондове, за да се изгради цялостно присъствие в метавселената. Според продавачите дори се водят разговори с компании за поставяне на дигитални билбордове във виртуалните конферентни зали, където хората да могат да се срещат.
Много експерти обаче откровено наричат този пазар финансова пирамида.