Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

"Преди сблъсъка Харис vs Тръмп": Ето как функционира избирателната система на САЩ

04 ноември 2024, 06:30 часа • 2827 прочитания

По-малко от два дни останаха до сблъсъка за Белия дом между кандидатите за президент на САЩ - Камала Харис и Доналд Тръмп. Изборната система на САЩ е пълна с терминология, която може да се окаже непозната, когато се появява на всеки четири години - от предварителните избори до събранията на избирателите и избирателната колегия.

Тук ще разясним как работи избирателната система на САЩ: 

Още: Камала Харис обеща „светло бъдеще“, ако стане президент на САЩ

Първо - какви са основните понятия на изборите в САЩ?

На 5 ноември 2024 г., американците ще отидат до урните за президентските избори в САЩ. Победителят в президентските избори ще встъпи в длъжност през януари 2025 г. за 4-годишен мандат.

Как функционира системата на Избирателната колегия?

Всъщност американците не гласуват директно за това кой да бъде президент и вицепрезидент. Вместо това те гласуват за „електори“ - членове на Електоралната колегия - които подкрепят техния избор на кандидат за тези длъжности. Всеки щат има определен брой електори в зависимост от населението си.

Калифорния, която има население от близо 40 милиона души, има 55 гласа в колегията на избирателите, докато Северна Дакота, в която живеят около 762 000 души, има само 3 гласа.

Общо избирателите са 538 - 435 представители на Конгреса, 100 сенатори и трима допълнителни избиратели от окръг Колумбия.

В повечето щати действа системата „победителят взима всичко“, така че ако даден кандидат спечели най-много гласове в даден щат, той получава всички гласове в Избирателната колегия. Само два щата - Мейн и Небраска - използват пропорционална система, като разделят гласовете си в Избирателната колегия според броя на гласовете, които всеки кандидат получава.

Кандидатът, който пръв събере 270 гласа в Избирателната колегия, печели президентския пост.

Ако никой от кандидатите не получи абсолютно мнозинство, президентът се избира от Камарата на представителите.

Какво означава популярния вот?

Поради начина, по който работи системата на Избирателната колегия, кандидатът, който е най-популярен сред избирателите, може да не бъде избран за президент. Това се случи през 2016 г., когато Хилъри Клинтън получи почти 3 милиона гласа повече от Доналд Тръмп - но той спечели президентския пост с 304 гласа от Избирателната колегия срещу нейните 227.

През 2000 г. Джордж У. Буш спечели с 271 гласа от Избирателната колегия, но кандидатът на демократите Ал Гор спечели народния вот с повече от половин милион гласа.

Как се избира вицепрезидентът?

Вицепрезидентът също се избира чрез системата на избирателната колегия. Всеки избирател гласува с един глас за президент и с един за вицепрезидент. Кандидатите за президенти избират кой да бъде техният „партньор“ за 4-годишния мандат в Белия дом.

Кога се обявява победителят?

Вероятният победител обикновено се обявява в нощта на изборите, но действителното гласуване в Избирателната колегия се провежда през декември, когато електорите се събират в своите щати.

Кои са колебаещите се щати и колко важни са те?

Щатите, в които има колебания, известни също като щати, в които се водят битки, имат непропорционално голямо влияние в президентските избори.

Както показва наименованието, това са щатите, които преминават от гласуване за републиканците към гласуване за демократите, тъй като населението им е сравнително равномерно разпределено в подкрепа на двете партии. Милиони долари се влагат в кампаниите в колебаещите се щати, тъй като спечелването на допълнителните гласове в колегията може да бъде от решаващо значение.

През 2024 г. сред критичните щати вероятно ще бъдат Аризона, Джорджия, Мичиган, Невада, Пенсилвания и Уисконсин. В скорошно социологическо проучване Тръмп изпреварваше във всички щати с изключение на Уисконсин. Но проучванията всъщност варират и разликата е много малка - коресподент на БНТ коментира, че засега Камала Харис води на действителните избори в Айова - американците гласуват по пощата преди гласуването пред урните: Проучване: Харис и Тръмп с минимална разлика в ключовите колебаещи се щати дни преди изборите

Какво представляват първичните избори?

Първичните избори са нещо като миниизбори, на които се избират кандидатите на двете основни партии за общите избори. Обикновено те се провеждат в избирателни секции, както другите избори, а понякога и по пощата.

Въпреки че гласоподавателите гласуват за предпочитаните от тях кандидати за президент, делегатите на националните партийни конгреси са тези, които в крайна сметка избират кандидатите за президент на всяка от основните партии.

За да получи номинацията на Републиканската партия, кандидатът трябва да получи поне 1215 делегати. За номинацията на Демократическата партия броят на делегатите е 1 968. Националната конвенция на републиканците беше през юли, а националната конвенция на демократите - през август.

Какво представлява супервторникът?

Супервторник е най-големият ден за гласуване в САЩ извън изборите през ноември. Това е денят, в който повечето американски щати избират кой според тях да бъде техният кандидат за президент.

Тази година в супервторника 15 щата и американската територия Американска Самоа гласуват за кандидатите на републиканците и демократите.

За какво гласуват американците освен за президент?

Избирателите ще гласуват и за нови членове на Конгреса - законодателната власт на САЩ, която се състои от две части: Камара на представителите и Сенат. Всеки щат има двама сенатори и поне един конгресмен. Сменя се 1/3 от състава на двете камари - вече има доста анализи, които сочат, че демократите може да овладеят и двете камари, тъй като републиканците имат да защитават повече места в Камарата на представителите в Конгреса в щати, където Камала Харис е предпочитана - 17:5.

Още: Тръмп заплаши "малките европейски държави" с новата си икономическа политика

Антон Иванов
Антон Иванов Отговорен редактор
Новините днес