Опитът на протежето на Доналд Тръмп - председателят на Камарата на представителите и републиканец Майк Джонсън - да подлее вода на пакета в помощ на Украйна, Израел и промените в граничната и миграционната политика на САЩ претърпя провал. Вместо това обаче в Сената готвеното споразумение в подкрепа на Украйна и Израел плюс граничната политика се разпадна - и изглежда, в двете камари на Конгреса почва да се очертава позиция, че реформата за граничната и миграционната политика на САЩ трябва да бъде отделена от финансовите пакети за Украйна, Израел и Тайван: Надежда за Украйна: Сенатът на САЩ се задейства, но протеже на Тръмп се противопоставя
Политически провали: Жертвата е Украйна
Джонсън инициира гласуване в пленарна зала на Камарата на представителите за спешна помощ от 17,6 млрд. долара за Израел. Това претърпя провал - 250:180 гласа "за". Предложението беше разгледано по ускорена процедура, изискващо подкрепа от две трети от конгресмените, а резултатът е под няколко гласа. Близо четири дузини демократи гласуваха "за", докато повече от дузина републиканци се противопоставиха, пише Politico.
СНИМКА: Getty Images
Този опит вече беше определен от Белия дом като "цинична политическа маневра" на републиканците, зад която стои бившият американски президент и основен претендент за нов мандат от 2025 година нататък Доналд Тръмп: Байдън обвини Тръмп, че е провалил финансирането за Украйна (ВИДЕО)
Сегашният провал на Джонсън се дължи и на факта, че в неговия пакет не са предвидени пари за хуманитарна помощ за палестинците. Интересен в това отношение беше коментарът на конгресмена-демократ Стенли Хойер: "Вярвам, че има 300 гласа за Украйна. Има 400 гласа за Израел. Невключването на хуманитарна помощ в този законопроект е презряно продължение на републиканската политика, която казва на американския народ и останалия свят: Вие сте сами".
Какво следва: председателят на комисията по външни работи на Камарата на представителите Майкъл Маккол, който е републиканец, представи законопроект с комбинация от помощ за Израел и Украйна заедно с "противодействие на Китай". "Моето предложение вероятно ще дойде от Сената", каза той в интервю.
Още един провал за републиканците: За границата и мигрантите
Междувременно, в драматичен вот републиканците от Камарата на представителите на САЩ не успяха да получат подкрепа за импийчмънт на американския вътрешен министър Алехандро Майоркас и бяха принудени засега да отложат този важен свой приоритет, след като няколко републиканци отказаха да последват плана на партията, предаде Асошиейтед прес, цитирана от БТА.
За импийчмънта на Майоркас не достигнаха само няколко гласа и така републиканците не успяха да накажат администрацията на Байдън заради начина, по който тя се справя с обстановката по границата между САЩ и Мексико. Тъй като демократите се обединиха срещу обвиненията, републиканците се нуждаеха от почти всички гласове от крехкото си мнозинство, за да одобрят предложението за импийчмънт.
Камарата на представителите вероятно ще преразгледа плановете за импийчмънт на Майоркас, но следващите стъпки са твърде несигурни, отбелязва АП.
Председателят на Камарата на представителите Майк Джонсън заяви, че лично е разговарял с въздържалите се републиканци, за да потърси тяхната подкрепа. "Това е крайна мярка", каза Джонсън. "Но необичайните времена изискват крайни мерки", добави той.
От 1876 г. в САЩ не са повдигани водещи до импийчмънт обвинения срещу министър от кабинета и за първи път се повдига такова обвинение срещу действащ министър - преди 148 години военният министър Уилям Белкнап подава оставка точно преди гласуването, посочва АП.
Опитът за импийчмънт на Майоркас идва в момент, когато сигурността на границите бързо се превръща във водещ политически въпрос за президентските избори през 2024 година. Това е особено силна линия на атака, от която републиканците, начело с лидера за номинацията на партията за президентската надпревара Доналд Тръмп, се възползват, за да нападат президента Джо Байдън: Тексас обяви война на Байдън: Мигрантите от Мексико вече са оръжие за руската пропаганда
Сенатът също се провали
Преди гласуването на пакета на Джонсън за Израел, лидерът на републиканците в Сената Мич Макконъл обяви пред репортери, че уж постигнатото споразумение 118,3 млрд. долара "е по същество мъртво". Макконъл заяви, че трябва да има преразглеждане на някои текстове, касаещи националната сигурност. Той дори се съгласи със забележките на Майк Джонсън от почивните дни, че този проект е "мъртвороден" - а преди да говори публично, имаше неофициална информация какво ще каже и че ще го направи, защото в редиците на Републиканската партия има дълбоко разделение за имиграционната и гранична реформа: Путин не спира, а заглушава и дискредитира протестите срещу войната (ВИДЕО)
СНИМКА: Getty Images
"Лидерът Макконъл и републиканците направиха обрат на 180 градуса. Коленете им треперят от страх от Доналд Тръмп", отвърна лидерът на демократите и председател на Сената Чък Шумър, цитиран от Politico. Макконъл говори пред журналистите само ден преди да има гласуване в пленарна зала на пакета. Накратко военната част за Украйна от него е малко над 48 млрд. долара:
- 19,85 млрд. долара за замяна на оръжия и боеприпаси от американския арсенал, които отиват в Украйна
- 13,8 млрд. долара за закупуване на боеприпаси и оръжия за Украйна от американски производители на оръжия
- 14,8 млрд. долара за военно обучение за Украйна, разузнавателна дейност и други помощни дейности.
Въпросът сега е дали Сенатът ще се върне към самостоятелен пакет от помощ за Украйна, Израел и Тайван. Белият дом първоначално поиска този пакет миналата есен, заедно с гранично финансиране, преди републиканците да поискат значителни промени в граничната политика да бъдат добавени към сделката в замяна на помощ за Украйна. Сега Макконъл заяви, че ръководството на демократите трябва да "преопакова" тези разпоредби за чуждестранна помощ - т.е. изглежда вече се очертава линия да се отпуснат пари на Украйна, Израел и Тайван без това да се обвързва с американската гранична политика.