Пристигащите мигранти на границата (САЩ - Мексико) са нараснали до рекордно високи нива по време на управлението на президента Джо Байдън, което е огромно политическо главоболие за него преди изборите. Проучванията показват, че повече от две трети от американците не одобряват начина, по който Байдън се справя с проблема, съобщава BBC.
Доналд Тръмп, осъди законопроекта за миграцията като недостатъчно строг, мнение, повторено от много консервативни законодатели на Капитолия. Но не само републиканците са недоволни от това. Демократичните кметове в градове, които се борят да се справят с наплива, също изразяват чувствата си.
По данни от BBC повече от 6,3 милиона мигранти са били задържани да преминават незаконно в САЩ по времето на Байдън, по-голям брой, отколкото по времето на Тръмп, Обама или Джордж Буш. Причините за увеличението са комплексни, като някои фактори датират отпреди това правителство и са извън контрола на САЩ. Броят започна да расте към края на администрацията на Тръмп, като бягащите основно са хора от Централна Америка, които бягат от поредица от сложни кризи, включително насилие на банди, бедност, политически репресии и природни бедствия.
Още: Тексас обяви война на Байдън: Мигрантите от Мексико вече са оръжие за руската пропаганда
Снимка: Getty Images
Резултатите от ограниченията през пандемията
Този подем внезапно спира в началото на 2020 г., когато ограниченията от пандемията довеждат до драстично намаляване от над 53% между март и април същата година. Откакто тези мерки са отменени в началото на 2021 г., числата непрекъснато нарастват, достигайки исторически връх от малко над 302 000 през декември 2023 г.
„Тогава отново започнахме да виждаме увеличение, предимно на хора от Централна Америка, след като ограниченията за мобилност (там) и в целия регион започнаха да се облекчават“, каза Ариел Руиз Сото, политически анализатор в Института за миграционна политика със седалище във Вашингтон. „Тогава се случи и по-голямата промяна и започнахме да виждаме много по-разнообразни потоци, започвайки с Венецуела, но също и Колумбия, Еквадор и места по-далеч.“ Сега мигрантите идват дори от Западна Африка, Индия и Близкия изток. От мигрантите извън Америка най-голям е потокът от Китай. Повече от 37 000 китайски граждани са задържани на границата между САЩ и Мексико миналата година, около 50 пъти повече от преди две години. Сега САЩ са на второ място след Германия по нива на хуманитарна миграция.
От Тръмп до Байдън
Още: Стотици мигранти на щурм по границата между САЩ и Мексико
Смяната на Белия дом през 2021 г. също е допринесла, казват някои експерти. Ключово послание от президента Тръмп, дори и никога да не е станало реалност, беше изграждането на гранична стена и увеличаване на депортациите. При президента Байдън имаше промяна в тона и политиката. Депортациите намаляха и политиките, насочени към възпиране на мигрантите от Мексико и изграждането на гранична стена, приключиха. Мигрантите са пуснати условно в САЩ, за да изчакат датите на имиграционния съд - процес, който често може да отнеме години.
Снимка: Getty Images
Хората, опитващи се да пресекат границата през това време, казват пред BBC, че смятат, че влизането и оставането в САЩ сега ще бъде по-лесно. А трафикантите на хора се възползват от смяната на президентството, за да създадат усещане за неотложност сред мигрантите, че трябва да побързат към границата.
„Част от това е, че те си мислят, че могат просто да дойдат. Мисля, че точно това им се казва“, каза Алекс Куик, имиграционен адвокат и професор в университета Case Western Reserve в Охайо. „Чувстват, че има пътека да дойдат тук,“ добави той. „Това е почти като покана“.
Някои имиграционни активисти критикуват администрацията на Байдън и американските законодатели от двете партии, че не успяват да прокарат смислена имиграционна реформа. Последното основно преразглеждане на системата е преди повече от 30 години при Роналд Рейгън.