Върховният съд в Лондон постанови, че Джулиан Асандж има право да обжалва екстрадицията в САЩ. Правната победа на основателя на WikiLeaks беше отпразнувана от десетки негови поддръжници, които се събраха пред съда в британската столица.
Още: Ал Гор сравни администрацията на Тръмп с нацистка Германия
Още: Над 100 елитни университета в САЩ скочиха срещу Тръмп
Още: САЩ обмислят да снемат обвиненията срещу Джулиан Асандж
Live coverage from the Royal Courts of Justice of today's decisive Julian Assange court hearing #FreeAssangeNOW https://t.co/59y9caGrdU
— WikiLeaks (@wikileaks) May 20, 2024
Още: Мъск е получил достъп до секретни данни за мигрантите в САЩ
Още: Ограбиха американския министър по сигурността в ресторант въпреки охраната на тайните служби
Мотивите
По време на изслушването в понеделник, 20 май, правният екип на Асандж заяви, че съдиите Виктория Шарп и Джереми Джонсън не трябва да приемат уверенията, дадени от американските прокурори. А именно - че клиентът им може да се опита да се позове на правата и защитата, предвидени в Първата поправка на американската конституция. Екипът на Асандж изтъкна, че той може да бъде дискриминиран въз основа на националността си, тъй като е роден в Австралия и е чужд гражданин.
В краткото си решение съдиите заявиха, че представените от САЩ документи не са достатъчни, и разрешиха на Асандж да обжалва изцяло по отношение на точките, свързани със свободата на словото и националността. Все още няма обявена дата за следващото изслушване, предава CNN.
Още: Ответен удар: "Харвард" подаде иск срещу администрацията на Тръмп
Още: Нагоре или надолу: Нови данни за рейтинга на Тръмп 3 месеца след инаугурацията му
Още: "Фарс и посмешище": Русия се загрижи за британската съдебна система заради Асандж
Делото срещу Асандж - развитие
52-годишният австралиец е издирван от американските власти по обвинения в шпионаж, свързани с публикуването от страна на неговата организация на хиляди секретни документи и дипломатически телеграми през 2010 и 2011 г. Ако бъде осъден, Асандж ще трябва да прекара остатъка от живота си зад решетките.
Още: Доналд Тръмп разкри ще присъства ли на погребението на папа Франциск
Още: След нов теч на информация: Белият дом иска да смени министъра на отбраната
През март лондонският съд отложи решението си за екстрадиция, тъй като съдиите поискаха редица гаранции, свързани със защитата на Първата поправка и смъртното наказание.
Още: Обсъжда се сделка за съдбата на Асандж
САЩ няма да поискат смъртно наказание, ако Асандж бъде екстрадиран, беше съобщено на Върховния съд в понеделник. "Съединените щати уверяват, че той няма да бъде съден за престъпление, за което се предвижда смъртна присъда", се казва в документите на адвокатите, представляващи правителството във Вашингтон.
Миналата сряда главният редактор на WikiLeaks Кристин Храфнсон определи пред репортери делото на Асандж и съдебния процес като "фалшифицирани". "Това е институционална корупция на съдебно ниво. Джулиан Асандж е политически затворник", каза той.
Вече 12 години австралиецът не живее на свобода. Асандж прекара последните пет години в строго охранявания лондонски затвор "Белмарш", а преди това близо седем години се укриваше в еквадорското посолство в британската столица, опитвайки се да избегне арест. Той твърди, че екстрадицията му е политически мотивирана.
Още: Последна надежда за Джулиан Асандж. Физическото и психическото му здраве са сериозно влошени