Лабораторно проучване предполага, че южноафриканският щам на коронавируса може да намали защитата на антителата от ваксината на Pfizer Inc/BioNTech SE с две трети и не е ясно дали тя ще бъде ефективна срещу мутацията, заявиха компаниите.
Проучването установява, че ваксината все още се смята в състояние да неутрализира вируса и все още няма доказателства, че щамът намалява защитата на ваксината, информира Ройтерс, цитиран от "Джерусалем пост".
Все пак те инвестират в разработване на актуализирана версия на тяхната иРНК ваксина или по-силно лекарство, ако е необходимо.
За изследването учени от компаниите и Медицинския клон на Университета в Тексас (UTMB) са разработили инженерно създаден вирус, който съдържа същите мутации в шиповата част на силно заразния вариант на коронавируса, открит за първи път в Южна Африка, известен като B.1.351. Шипът, с който вируса прониква в човешките клетки, е основната цел на много ваксини срещу COVID-19. Техните открития са публикувани в New England Journal of Medicine (NEJM).
Тъй като все още няма установен еталон, който да определи какво ниво на антитела са необходими за защита срещу вируса, не е ясно дали това намаление с две трети ще направи ваксината неефективна срещу варианта, разпространяващ се по света.
Професорът от UTMB и съавтор на изследването Пей-Йонг Ши заяви, че е необходима повече работа, за да се разбере дали ваксината действа срещу южноафриканския вариант.
Pfizer и BioNTech заявиха, че извършват подобна лабораторна работа и за да разберат дали тяхната ваксина е ефективна срещу другия щам, открит за първи път в Бразилия.
Модерна каза също, че действителната ефикасност на нейната ваксина срещу южноафриканския вариант тепърва ще се определя.