Пандемията от COVID-19 доведе до драстично увеличаване на замърсяването на околната среда от продукти за еднократна употреба, като маски за лице, ръкавици и бутилки за дезинфектанти. Това стана ясно на Конференцията на ООН за търговия и развитие (UNCTAD), съобщи БГНЕС.
Още: Тръмп вади САЩ от Световната здравна организация още в първия ден от мандата си?
Още: Доналд Тръмп: САЩ отново може да контролират Панамския канал
Според експерти, в резултат на приемането на ограничителни мерки във връзка с пандемията емисиите на парникови газове са намалени с до 5%, но не всички мерки, насочени към противодействие на коронавируса, са имали положителен ефект върху околната среда, се посочва в съобщението.
„Замърсяването с пластмаса беше вече една от основните заплахи за нашата планета преди избухването на пандемията“, каза Памела Кокс-Хамилтън, директор на отдела за международна търговия на ЮНКТАД. Според нея внезапният скок в ежедневната консумация на продукти, предназначени да гарантират безопасността на хората и да спрат болестите са влошили ситуацията. Глобалните продажби на маски за еднократна употреба са нараснали от около 800 милиона долара през 2019 г. до 166 милиарда долара през 2020 г. "Но това е само част от проблема. В резултат на социалното дистанциране дневният брой доставки за дома, увити в множество опаковъчни материали, скочи бързо. В резултат на това пластмасовите отпадъци се умножиха", се казва в доклада на UNCTAD.