Помощта, свързана с климата за милиони малки земеделски производители по света трябва да се "увеличи значително", за да се предотврати гладът и нестабилността, предупреди орган на ООН, предава БГНЕС.
Още: Тръмп: Талибаните да ни върнат оръжие на стойност 7 милиарда долара
Още: Мъск отрича да изнудва Киев със Starlink
Дребните фермери "не допринасят много за изменението на климата, но страдат най-много от неговото въздействие", заяви Гилбърт Ф. Хунгбо, президент на Международния фонд за развитие на селското стопанство (IFAD).
"Ако инвестициите не се увеличат значително, рискуваме широко разпространен глад и глобална нестабилност", добави IFAD.
Хунгбо заяви, че "все по-честите провали на посевите и смъртта на добитъка на дребните фермери излагат на риск цялата ни хранителна система", като предупреди, че "гладът, бедността и миграцията ще станат още по-широко разпространени" без увеличена помощ.
Още: Американски медии: Барак и Мишел Обама поделят имуществото си
Предупреждението на органа на ООН идва преди срещата на върха за адаптация към климата на 25 и 26 януари в Нидерландия. По време на срещата IFAD планира да стартира нов фонд от 500 милиона долара, наречен ASAP+, "за намаляване на заплахите от климатични промени за продоволствената сигурност, намаляване на парниковите газове и подпомагане на повече от 10 милиона души да се адаптират към метеорологичните промени". Австрия, Германия, Ирландия и Катар вече заявиха, че ще дадат своя принос.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Тръмп мрази Украйна: Какво стои зад обсесията на американския президент към Зеленски
Още: САЩ притискат Киев да промени резолюцията на ООН, осъждаща Русия
Британският актьор Идрис Елба и съпругата му Сандрин, и двамата "посланици на добра воля" на IFAD, ще участват в дебат на срещата на върха с белгийския премиер Александър де Кроо.
Изследванията, финансирани от IFAD, прогнозират потенциален спад в производството на основни продукти като боб, царевица и маниока между 50 и 90 процента до 2050 г. в голяма част от Африка на юг от Сахара поради климатичните промени, "което би довело до значително увеличаване на глада и бедността".
"Промяната на климата може да тласне повече от 140 милиона души към имиграция" за същия период, установяват проучванията.
Още: Вече не 50%, а 100% от редкоземните минерали: Новото предложение на Тръмп е още по-сурово?
Още: Тръмп иска Мъск да е по-агресивен във федералните съкращения
По-ранната програма на IFAD, ASAP, вече е разпределила 300 милиона долара на повече от 5 милиона фермери в 41 държави. Но органът отбелязва, че само 1,7% от глобалното финансиране за климата отива за дребните фермери в развиващите се страни, предава АФП.