Световната продоволствена програма на ООН съобщи, че Русия не е предложила безплатно зърно на организацията след оттеглянето на Москва от Черноморската инициатива, предаде АФП.
Още: Спаси се от пожарите: 500-килограмов мечок погостува на мъж в Лос Анджелис (ВИДЕО)
Още: Министър на Тръмп не изключва военни действия в Мексико, заради картелите
„Не са се обръщали към нас“, каза заместник-изпълнителният директор на организацията, Карл Скау, в централата на ООН в Ню Йорк.
На 27 юли руският президент Владимир Путин обяви, че страната му ще предостави безплатно зърно на шест африкански страни през следващите три до четири месеца. ООН е изпратила повече от 725 000 тона зърно, за да облекчи глада в някои от най-бедните региони в света, включително Афганистан, Африканския рог и Йемен, съгласно сделката за зърно.
„Разбира се, провалът на сделката за Черноморската инициатива предизвиква огромно съжаление“, каза Скау.
Още: Силно земетресение разлюля Еквадор
Още: Реванш заради Капитолия? Тръмп готви съкращения във ФБР
„Всъщност става дума за това да държиш вратата на хамбара отворена точно когато милиони чукат на нея. Светът се нуждае от безпрепятствен достъп до основни хранителни запаси... Гладните не могат да чакат съвещания или дипломатически заобиколни пътища“, добави той.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Горските пожари в Лос Анджелис са напълно овладени (ВИДЕО)
Още: Мексико моли Google Maps да не преименува Мексиканския залив
Световната програма по прехраната получи 50% от зърното си от Украйна миналата година и 80% от своята пшеница през 2023 г.
„Трябва да търсим зърното другаде, което потенциално може да бъде по-скъпо“, отбеляза Скау.
Според ООН 345 милиона души все още изпитват остра хранителна несигурност.
Още: Какво става? САЩ и Канада изпратиха боен въздушен патрул в Арктика, заради Русия
Още: Медицински самолет се разби във Филаделфия (ВИДЕО)
Споразумението за износ на украинско зърно беше подписано в Истанбул през юли 2022 г. от Русия, Украйна, Турция и ООН, създавайки безопасен коридор през Черно море за износ от три украински пристанища от началото на войната през февруари същата година.
Договорката помогна да се овладеят цените и да се облекчи глобалната хранителна криза чрез възстановяване на потока от пшеница, слънчогледово масло, торове и други продукти от Украйна – един от най-големите износители на зърно в света.
Москва отказа да удължи споразумението след 17 юли, заявявайки, че някои от нейните искания, „не са изпълнени досега“, имайки предвид премахването на пречките пред износа на торове чрез включването на държавната Руска земеделска банка в Международна платежна система SWIFT.
Още: Египет и Кения гневно към Путин: Върни Русия в зърнената сделка