Около 2,9 милиарда души в света никога не са използвали интернет, а 96% от тях живеят в развиващите се страни, се посочва в нов доклад на ООН.
Още: Първа гръцка визита в САЩ след клетвата на Тръмп
Още: Панама подаде жалба в ООН заради заплахите на Тръмп да отнеме Панамския канал
Според Международния съюз по далекосъобщения (МСД) приблизителният брой на хората, които са влизали в интернет през 2021 г., всъщност се е увеличил до 4,9 милиарда, отчасти поради "повишаване на свързаността на COVID“, съобщава „Пипълс Газет“.
МСД заяви, че способността на хората да се свързват остава неравностойна - тъй като стотици милиони може да влизат онлайн рядко, използвайки общи устройства или сблъсквайки се със скорости на връзката, които възпрепятстват използването на интернет.
"Макар че почти две трети от населението на света вече е онлайн, има още много да се направи, за да може всички да се свързват с интернет", заяви Хулин Джао, генерален секретар на МСД. "МСД ще работи с всички страни, за да се увери, че са налице градивните елементи за свързване на останалите 2,9 милиарда души. Решени сме да гарантираме, че никой няма да бъде пренебрегнат."
Още: Тръмп е наредил на пратеника си в Украйна да приключи войната за 100 дни
Още: Леви партизани, паравоенни групи и наркобанди убиват хора: Колумбия обяви война
В доклада на агенцията на ООН се констатира, че необичайно рязкото нарастване на броя на хората, които влизат онлайн, предполага, че мерките, предприети по време на пандемията, са допринесли за "повишаване на свързаността по COVID".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Жена му се криеше в гардероба": Показания заплашват избраника на Тръмп за шеф на Пентагона
Според оценките от 2019 г. насам, в интернет са влезли още 782 милиона души, което представлява увеличение със 17%, дължащо се на мерки като блокиране на достъпа, затваряне на училища и необходимост от достъп до услуги като дистанционно банкиране.
Според документа потребителите в световен мащаб са нараснали с повече от 10% през първата година на кризата с COVID, което е най-голямото годишно увеличение от десетилетие насам. В документа обаче се посочва, че растежът е бил неравномерен.
В по-бедните страни достъпът до интернет често е невъзможен, а в 46-те най-слабо развити страни почти три четвърти от хората никога не са били онлайн.
Още: Чистка на Тръмп в Пентагона заради помощта за Украйна: Байдън се е подсигурил
Още: Тръмп: Ако Илон Мъск иска да придобие TikTok, нямам против
В сряда в Женева Дорин Богдан-Мартин, директор на Международния съюз по далекосъобщения, заяви: "Разделението между развитите и развиващите се страни по отношение на достъпа до интернет е дълбоко. Само една трета от населението в Африка използва интернет."
В доклада се посочва, че по-младите хора, мъжете и жителите на градовете по-често използват интернет, отколкото по-възрастните, жените и жителите на селските райони, като разликата между половете е по-силно изразена в развиващите се страни. Бедността, неграмотността, ограниченият достъп до електричество и липсата на дигитални умения продължават да пречат на "цифрово изключените" общности, отбелязва МСД.