Около 2,9 милиарда души в света никога не са използвали интернет, а 96% от тях живеят в развиващите се страни, се посочва в нов доклад на ООН.
Още: Тръмп: Атаките към хусите ще продължат, докато не престанат да бъдат заплаха
Още: Над 300 000 без електричество след ледена буря (СНИМКИ и ВИДЕО)
Според Международния съюз по далекосъобщения (МСД) приблизителният брой на хората, които са влизали в интернет през 2021 г., всъщност се е увеличил до 4,9 милиарда, отчасти поради "повишаване на свързаността на COVID“, съобщава „Пипълс Газет“.
МСД заяви, че способността на хората да се свързват остава неравностойна - тъй като стотици милиони може да влизат онлайн рядко, използвайки общи устройства или сблъсквайки се със скорости на връзката, които възпрепятстват използването на интернет.
"Макар че почти две трети от населението на света вече е онлайн, има още много да се направи, за да може всички да се свързват с интернет", заяви Хулин Джао, генерален секретар на МСД. "МСД ще работи с всички страни, за да се увери, че са налице градивните елементи за свързване на останалите 2,9 милиарда души. Решени сме да гарантираме, че никой няма да бъде пренебрегнат."
Още: След пророчески сън безработен удари джакпот от милион долара
Още: Никой не знае защо: Взриви се жилищна сграда в Детройт (ВИДЕО)
В доклада на агенцията на ООН се констатира, че необичайно рязкото нарастване на броя на хората, които влизат онлайн, предполага, че мерките, предприети по време на пандемията, са допринесли за "повишаване на свързаността по COVID".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Всичко има край: Премахват историческо дърво от градината на Белия дом (СНИМКА)
Според оценките от 2019 г. насам, в интернет са влезли още 782 милиона души, което представлява увеличение със 17%, дължащо се на мерки като блокиране на достъпа, затваряне на училища и необходимост от достъп до услуги като дистанционно банкиране.
Според документа потребителите в световен мащаб са нараснали с повече от 10% през първата година на кризата с COVID, което е най-голямото годишно увеличение от десетилетие насам. В документа обаче се посочва, че растежът е бил неравномерен.
В по-бедните страни достъпът до интернет често е невъзможен, а в 46-те най-слабо развити страни почти три четвърти от хората никога не са били онлайн.
Още: Тръмп измисли как пак да стане президент без конституцията на САЩ да му пречи
Още: Тръмп планира първо официално пътуване в чужбина в средата на май
В сряда в Женева Дорин Богдан-Мартин, директор на Международния съюз по далекосъобщения, заяви: "Разделението между развитите и развиващите се страни по отношение на достъпа до интернет е дълбоко. Само една трета от населението в Африка използва интернет."
В доклада се посочва, че по-младите хора, мъжете и жителите на градовете по-често използват интернет, отколкото по-възрастните, жените и жителите на селските райони, като разликата между половете е по-силно изразена в развиващите се страни. Бедността, неграмотността, ограниченият достъп до електричество и липсата на дигитални умения продължават да пречат на "цифрово изключените" общности, отбелязва МСД.