На специална сесия на Общото събрание на ООН е приета резолюция за създаване на международен регистър на щетите, за които се твърди, че са причинени от Русия на Украйна, предава БГНЕС.
С документа се признава и необходимостта от механизъм за компенсиране на загубите. 94 държави гласуваха в подкрепа на резолюцията, 14 бяха против, а 73 се въздържаха.
‼️ The U.N. General Assembly approved a resolution calling for Russia to be held accountable for violating international law by invading Ukraine including by paying reparations.
— NEXTA (@nexta_tv) November 14, 2022
In favour: 94
Against: 14
Abstention: 73 pic.twitter.com/zw53rbPJjz
Позовавайки се на нахлуването в Украйна, в резолюцията се казва, че Русия "трябва да понесе правните последици от всички свои международно неправомерни действия, включително да възстанови вредите, всички щети, причинени от тези действия". Той също така призова за създаването на официален регистър на щетите, понесени от Украйна и украинците по време на войната и причинени от Русия.
Сред държавите, които се противопоставиха, бяха Русия, Китай, Куба, Мали и Етиопия. Много страни от Африка, както и Бразилия, Индия и Израел, се въздържаха.
Пред Общото събрание пратеникът на Украйна Сергий Кислица заяви, че има прецедент за репарации: 52,4 млрд. долара, които Ирак трябваше да плати за щетите от неуспешното превземане на Кувейт през 1990 г. Това беше наблюдавано от специално създаден за случая орган на ООН - Комисията на ООН за обезщетения.
Приемането на резолюцията е само частична стъпка към създаването на механизъм за репарации за Украйна. В крайна сметка обаче то може да доведе до предявяване на претенции от страна на Киев към замразените от САЩ и европейските им съюзници руски активи на стойност стотици милиарди долари от началото на войната.
"Хората по света гледат безпомощно как невинни цивилни граждани загиват в резултат на умишлени нападения, как всеки ден се разрушават инфраструктура, болници, училища, домове. Разрушенията са непреодолими", заяви делегацията на Европейския съюз в ООН в подкрепящо изявление. "Не стои въпросът дали Русия трябва да плати, а по-скоро кога ще плати и каква сума", добави тя.
Пратеникът на Москва в ООН Василий Небензя обвини Украйна и западните ѝ поддръжници, че търсят оправдание за изземване на замразените активи, за да ги използват "за удължаване и допълнително изостряне на конфликта".
Само преди месец Общото събрание на ООН гласува с огромно мнозинство за осъждане на анексирането на части от Украйна от страна на Русия, след като Москва наложи вето на подобно предложение в Съвета за сигурност. Общото събрание одобри резолюцията със 143 гласа "за" и 5 "против", но 35 държави, сред които Китай, Индия, Южна Африка и Пакистан, се въздържаха, въпреки големите дипломатически усилия на САЩ да потърсят по-ясно осъждане на Москва.
Следете развитието на войната в Украйна тук