Бившата служителка на Сената на САЩ Тара Рийд, която твърди, че е била тормозена сексуално от Джо Байдън преди около 30 години, смята, че Демократическата партия е игнорирала инцидента и носи част от отговорността, съобщава ТАСС, позовавайки се на нейно интервю пред Fox News.
Още: Тръмп вади САЩ от Световната здравна организация още в първия ден от мандата си?
Още: Доналд Тръмп: САЩ отново може да контролират Панамския канал
Байдън беше потвърден като кандидат за президент на Демократическата партия във вторник. Рийд беше негов помощник, когато беше сенатор от Делауеър. По-рано Рийд неведнъж е заявявала в медиите, че е била подложена на сексуално посегателство от страна на Байдън. През април тя подаде полицейски протокол в американската столица, в който се посочва, че през 1993 г. в един от коридорите в Капитолия без нейно разрешение Байдън я целунал, докосвал я и настоял за интимни отношения.
Рийд каза в интервю, че е загубила всичко, включително и работата си, когато повдигнала обвинения срещу Байдън. Тя се оплака, че нито медиите, нито представителите на Демократическата партия обръщат дължимото внимание на нейните изявления. Рийд подчерта, че някои от демократичния елит, "някои мощни хора, свързани с партията", също са замесени в сексуални престъпления.
Дълбоко съм обезпокоена от колективното отричане на това и манипулирането на жертвите. Смятам, че Национален комитет на Демократическата партия е частично отговорен, защото той не само игнорира случващото се, но и участва в него, прикривайки виновника, заяви Рийд според БГНЕС.
Още: Foreign Affairs: Ако Русия победи в Украйна, САЩ ще плащат многократно повече
На 1 май Байдън нарече обвиненията на Рийд неверни. Той отбеляза, че има несъответствия във версията, която тя представи пред журналисти.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Конгресът на САЩ защити американското правителство до пролетта, после Тръмп да му мисли
Още: Десетки хиляди кубинци протестираха срещу санкциите на САЩ (ВИДЕО+СНИМКИ)
Още преди официалното съобщение на Байдън, че ще се кандидатира за президент, няколко жени го обвиниха в неподходящо поведение: натрапчиви прегръдки и непоискани целувки. Байдън обясни това, като каза, че е свикнал с различни „социални норми“ и обеща, че ще бъде „по-уважителен към личното пространство“ на другите хора.
Междувременно Байдън официално прие номинацията на демократите за кандидат за президент на САЩ.
В речта си в Делауеър той заяви: "Обединени можем и ще преодолеем този мрачен период в Америка. Настоящият президент отдавна потопи САЩ в мрак. Твърде много гняв, твърде много страх, твърде много разделение. Тук и сега ви давам думата си: ако ми поверите президентството, ще ви поведа кън най-доброто нас, а не към най-лошото. Аз ще бъда съюзник на светлината, а не на мрака. Време е ние хората да се обединим". Той посочи, че ако Тръмп бъде преизбран „ще бъде това, което е преживяхме през последните четири години“ и попита американците дали това искат за децата си.
Още: САЩ даде над 500 млн. долара военна помощ за Тайван
Още: Байдън ще обяви последен военен пакет за Украйна по линия на договори с американски компании
По-късно Байдън отдели момент в речта си за приемане, за да благодари на бившия президент Барак Обама: „Ти беше страхотен президент“, обърна се към него кандидатът.
Тръмп отговори в Twitter в реално време: "Обама беше хванат да шпионира нашата кампания. Ако съм тук, това е, защото Обама беше провал."
Роден в Скрантън, Пенсилвания, син на собственик на малък бизнес с ирландски корени, Джо Байдън преживява бурния растеж на американската средна класа. Завършил е юридически факултет през 1968 г. , когато много от неговите връстници оживяват студентския протест и по-късно протестите срещу войната във Виетнам. Байдън през това време стои в костюм и вратовръзка и планира политическата си кариера. На 30 години той вече е сенатор за щата Делауеър. Влиза в Капитолия за първи път на 3 януари 1973 г. и остава там до 15 януари 2009 г., когато става заместник на Обама.
Най-малко трийсет години Байдън си се представя в Овалния кабинет като главнокомандващ САЩ. За първи път опитва през 1988 г., след това през 2008 г., когато е изпреварен от Хилари Клинтън и изгряващия Обама. През 2016 г. той трябва да се откаже, тъй като партията беше избрала Хилари.