"Невиждана грозота": Тръмп, Ванс и Мъск и ценностната система на разпада

27 март 2025, 22:00 часа • 2789 | прочитания

Американският президент Доналд Тръмп действа като "луд слон в стъкларски магазин", а вицепрезидентът Джей ди Ванс и "ужасният" Илон Мъск изпълниха света с непозната досега грозота. Това споделя пред Райна Бройер и "Дойче веле" унгарският пианист Андраш Шиф. "Познаваме Тръмп от първия му мандат 2016-2020. Но това, което свърши сега през първите шест седмици от управлението си, надхвърля и най-смелите очаквания", казва Шиф и добавя, че това се отразява и на културата, давайки пример с "бруталното превземане на Центъра "Кенеди" във Вашингтон.

Създаденият през 1971 година Центъра за сценични изкуства "Кенеди" е най-големият културен център в американската столица с над 2000 събития годишно, поради което играе водеща роля в културния живот на страната. Поемането на центъра от Доналд Тръмп, който реши да оглави управителния му съвет, уволнението на някои служители и назначаването на довереници на президента на водещи позиции предизвикаха вълнение както в САЩ, така и по света.

"Вече няма да има никакви шоута с драг кралици или друга антимериканска пропаганда - само най-доброто", написа Доналд Тръмп в социалните медии във връзка с Центъра "Кенеди" и обеща "златна ера за изкуството и културата".

"Господин президент, така просто не може"

71-годишният пианист виртуоз Андраш Шиф е не само музикант от световна класа, но и внимателен наблюдател на световните събития и остър критик на антидемократичните движения.

Още през 2011 година той заклейми подкопаването на демокрацията от страна на Виктор Орбан в своята родина Унгария. Последваха обиди и изпълнени с омраза послания. И така Шиф, който е дете на оцелели от Холокоста, вече отдавна не изнася концерти в Унгария.

Сега той отказа и изявите си с Нюйоркската филхармония и с Филаделфийския симфоничен оркестър. "Поканите за концертите в САЩ пристигнаха преди около две години", обяснява той. Тогава президент бе Джо Байдън, но сега ситуацията е коренно различна. "Тръмп бе избран легитимно от голямата част от американците и те са запленени от него, независимо какво прави", казва Шиф. "Затова нямам особени надежди за бъдещето. Що за ценностна система е тази, в която значение имат само парите, властта и бизнесът? И в която културата и науката не играят никаква роля?"

Решаваща за отмяната на концертите стана и речта на вицепрезидента Ванс на Конференцията по сигурността в Мюнхен, където той отправи сериозни обиди към Европа. "Унижението на Зеленски в Овалния кабинет също бе неописуемо", допълва Шиф. "А нашите европейски политици са толкова слаби - почти никой няма смелостта да се изправи и да каже: господин президент, така просто не може".

Снимка: Getty images

Загриженост за културното многообразие в САЩ

Към засега малкия, но нарастващ протест срещу американската културна политика се присъединиха и други творци като френско-канадския виолончелист Жан-Гиен Керас.

"Наблюдавам събитията в САЩ с голяма загриженост. Културата и свободата винаги вървят ръка за ръка", казва музикантът в интервю за ДВ. "Свободата да твориш зависи от институциите, които функционират демократично и подкрепят изкуството." Керас подчертава също, че отношението на Тръмп към Центъра "Кенеди" не бива да се разглежда като театралничене - той очевидно сериозно възнамерява да постави под натиск и културата.

Жан-Гиен Керас ще предостави приходите от своите пет концерта в САЩ тази година на създадената от украинския президент Зеленски фондация United24. "Путин не може да понесе това, че Украйна избра свободата. Те искат в Европа, тъй като там са ценностите, които са важни за тях. И то толкова важни, че трябва да се борят за тях. Украйна още от 2013/2014 се бори за свободата - те се борят и за нас", казва Жан-Гиен Карас, който посети Киев през лятото на 2024 година.

Отмяна на концерти в знак на солидарност и протест

Подобно на Андраш Шиф, и някои германски музиканти отмениха концертите си в САЩ - като цигуларя Кристиан Тецлаф. В интервю за Северногерманското радио NDR той казва, че Америка винаги е била за него главна сцена за изява, но сега причина да откаже концертите си е "това, че в Америка цари пълна тишина - сред музикантите, оркестрите, дори и сред политиците. Отменя се всичко, на което Америка държеше - правата на жените, темите за равноправието. Това е четиригодишен мандат, а още в първите седем седмици всичко се върна сто години назад".

Родената в Бохум пианистка Шагайег Носрати също отмени есенното си турне в САЩ. Тя написа в Инстаграм следното: "Много ме боли, когато наблюдавам развитието на тази страна под управлението на правителството на Тръмп. Една от най-старите демокрации в света се превръща все повече в автократичен режим, който се меси и в културните институции и науката. Изключително тревожно е да се вижда как се изопачават фактите".

Източник: "Дойче веле"

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивелин Стоянов
Ивелин Стоянов Отговорен редактор
Новините днес