Извинението на папа Франциск към коренното население за малтретирането, което е било практика в управляваните от църквата училища в страната, не е достатъчно. Това се казва в официална позиция на канадското правителство, предаде БГНЕС.
Още: Тръмп: Ако Илон Мъск иска да придобие TikTok, нямам против
Още: Тръмп помилва основателя на Silk Road
Официалната реакция на правителството идва по време на посещението на Франсиск в Квебек за срещи с премиера Джъстин Трюдо и генерал-губернатора Мери Саймън. Папата на едноседмично посещение в Канада.
Критиките на правителството повтарят тези на жертвите и се отнасят до пропуска от страна на Франциск на каквото и да е споменаване на сексуалното насилие, претърпяно от деца от коренното население в училищата, както и до отказа му да посочи католическата църква като институция, носеща каквато и да е отговорност.
Посещението на Папата цели да "изкупи" ролята на църквата в интернатната училищна система, в която поколения деца от коренното население бяха насилствено изведени от домовете си и принудени да посещават управлявани от църквата, финансирани от правителството интернати, за да се асимилират в християнското, канадско общество.
Още: Тръмп обяви колко ще задели за инвестиции в сферата на изкуствения интелект
Още: Байдън оставил "вдъхновяващо" писмо на Тръмп, какво пише в него (ВИДЕО)
Канадското правителство заяви, че физическото и сексуалното насилие са били широко разпространени в училищата, като учениците са бити, защото говорят на родния си език.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Тръмп свали охраната на бившия си съветник по националната сигурност Джон Болтън
Още: Зимата скова Тексас: Необичайна снежна буря вилнее в южните щати, в Чикаго - минус 21
В понеделник Франциск се извини за "злото" на църковния персонал, който работи в училищата, и "катастрофалния" ефект на училищната система върху семействата на коренното население. В реч пред правителствените власти на 27 юли, папата се извини отново и нарече училищната система "достойна за съжаление". Той поиска прошка "за злините, причинени от толкова много християни на коренното население", както и на "местните католически институции". Паралелно с това, обаче, папата отбеляза и че училищната система е била "насърчавана от правителствените власти по това време" като част от политика на асимилация и избирателни права, в която "местните католически институции са имали участие".
Коренното население в Канада отдавна настоява папата да поеме отговорност не само за злоупотребите, извършени от отделни католически свещеници и религиозни ордени, но и за институционалната подкрепа на католическата църква на политиката на асимилация.
Повече от 150 000 деца в Канада са били отведени от домовете си от XIX-ти век до 70-те години на миналия век и настанени в училищата в опит да бъдат изолирани от влиянието на техните семейства и култура. Канадското правителство се извини за ролята си в насилственото извеждане на децата от семействата. Бившият министър-председател Стивън Харпър издаде официално извинение за интернатните училища в парламента през 2008 г., като ги нарече тъжна страница в историята на Канада и каза, че политиката на насилствена асимилация е причинила голяма вреда.
Още: 18 щата с дело срещу заповедта за отмяната на гражданство по рождение на Тръмп
Още: Тръмпизмът бързо преля - от сайта на Белия дом до Овалния кабинет (ВИДЕО)
В огромно съдебно дело срещу правителството бяха изплатени милиарди долари на около 90 000 оцелели след "интеграцията".