Предприемачът Илон Мъск очаква клиничните тестове върху хора на безжичния мозъчен чип, разработен от неговата компания "Neuralink", да започнат до шест месеца, съобщи Reuters. Всъщност компанията вече изостава от сроковете, определени от милиардера.
Още: Спаси се от пожарите: 500-килограмов мечок погостува на мъж в Лос Анджелис (ВИДЕО)
Още: Министър на Тръмп не изключва военни действия в Мексико, заради картелите
Фирмата на Мъск разработва интерфейс за мозъчни чипове, които могат да позволят на пациенти с увреждания да се движат и да общуват. Но плановете на предприемача са след това да се насочи и към възстановяване на зрението.
В последните години "Neuralink" провежда тестове върху животни, докато чака одобрение от Управлението за контрол на храните и лекарствата в САЩ, за да започнат клинични изпитвания при хора. "Искаме да бъдем изключително внимателни и сигурни, че ще работят добре, преди да поставят устройство в човек“, каза Мъск по време на дългоочакваната публична актуализация на устройството.
ОЩЕ: И Софийската опера покани Илон Мъск, но на Вагнер на Белоградчишките скали през август
Още: Силно земетресение разлюля Еквадор
Още: Реванш заради Капитолия? Тръмп готви съкращения във ФБР
Мъск говори и за темповете, с които се разработва устройството. "Напредъкът в началото, особено що се отнася до човешки същества, ще изглежда може би агонизиращо бавен", добави той.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Горските пожари в Лос Анджелис са напълно овладени (ВИДЕО)
Още: Мексико моли Google Maps да не преименува Мексиканския залив
Управлението за контрол на храните и лекарствата в САЩ не е отговорило на запитване на Reuters за коментар.
Първите две приложения на устройството на "Neuralink" при хората са насочени към възстановяване на зрението и ще позволи движението на мускули при хора, които не могат да го направят - парализирани хора и такива с мозъчни заболявания като Паркинсон, деменция и Алцхаймер, обясни Мъск. "Дори и ако някой никога не е имал зрение, роден е сляп, вярваме, че ще можем да възстановим зрението", каза той.
Първоначално събитието беше планирано за 31 октомври, но Мъск го отложи дни преди провеждането, без да посочва причина. Последното публично представяне на "Neuralink" беше преди повече от година, когато беше показана маймуна с мозъчен чип, която играеше компютърна игра.
Още: Какво става? САЩ и Канада изпратиха боен въздушен патрул в Арктика, заради Русия
Още: Медицински самолет се разби във Филаделфия (ВИДЕО)
Като цяло обаче "Neuralink" изостава от графика. През 2019 г. Илон Мъск каза, че се стреми да получи одобрение от регулаторите до края на 2020 г. След това заяви на конференция в края на 2021 г., че се надява да започне изпитвания върху хора тази година. Компанията многократно пропуска вътрешно определените крайни срокове, докато чака одобрение от Управлението за контрол на храните и лекарствата в САЩ за изпитвания върху хора, според информация на настоящи и бивши служители.
ОЩЕ: Мъск е с фалшива диплома за висше образование, твърди разследване
През август Мъск се обърна към конкурента си "Synchron" за потенциална инвестиция, след като изрази разочарование от служителите на собствената си компания заради бавния напредък. Reuters припомня, че през юли "Synchron" имплантира за първи път свое устройство на пациент в САЩ. Компанията получи регулаторно разрешение от американските власти за тестове върху хора през 2021 г. и извърши тестове върху четирима души в Австралия.