Според уебсайта на SpaceX, компанията на Илон Мъск, магнитната буря, която се разрази в началото на февруари, е попречила на около 40 от спътниците Starlink, изстреляни на 3 февруари, да достигнат орбита.
На 3 февруари на Земята започна слаба магнитна буря G1. Тя е причинена от продължително изригване със средна интензивност от клас М на Слънцето на 30 януари. Изригването е продължило повече от четири часа и е било придружено от изхвърляне на коронарна маса, насочена към Земята.
"До 40 спътника ще излязат или вече са излезли от орбита", се казва в изявлението. От компанията обясняват, че магнитните бури нагряват атмосферата, като увеличават нейната плътност. Атмосферното съпротивление се е увеличило с 50% в сравнение с предишни изстрелвания, смятат от SpaceX.
Спътниците са поставени в най-ефективния режим - те са разположени така, че да летят с лице напред и да пробиват атмосферата "като лист хартия". Поради атмосферното съпротивление обаче не е възможно те да се върнат в работно положение, за да започнат орбитални маневри. Подчертава се, че падащите спътници не застрашават други устройства в орбита, те ще изгорят напълно в плътните слоеве на атмосферата, а отломките няма да достигнат Земята.
Ракетата Falcon излетя от космодрума Кейп Канаверал във Флорида на 3 февруари. Тя трябваше да изведе в орбита 49 апарата от съзвездието Starlink. В случай на успешно завършване на мисията броят на апаратите от тази серия в орбита щеше да надхвърли 2 000. Общо SpaceX планира в бъдеще броят на сателитите Starlink да достигне 12 000.
Starlink е спътникова мрежа от следващо поколение, предназначена за осигуряване на широколентов достъп до интернет навсякъде по света. Проектът беше стартиран от SpaceX през февруари 2018 г.