МВФ одобри 71 млн. долара за управлявания от хунта Нигер

18 юли 2024, 06:19 часа • 1135 | прочитания

Международният валутен фонд (МВФ) обяви отпускането на 71 млн. долара за Нигер, който бе засегнат от политическа нестабилност след военния преврат миналата година, предаде БГНЕС. 

Още: Ал Гор сравни администрацията на Тръмп с нацистка Германия

Още: Над 100 елитни университета в САЩ скочиха срещу Тръмп

Нигер е управляван от военен режим

„Решението позволява незабавното изплащане на около 71 млн. щ. д. кумулативно", се казва в изявление на МВФ, с което общият размер на финансирането до момента по двете споразумения възлиза на около 255 млн. щатски долара. 

Въпреки че изпълнението на програмата „като цяло вървеше по план към края на юни 2023 г.", то беше нарушено от политическата криза, което доведе до натрупване на просрочени задължения по обслужването на външния и вътрешния дълг, добави фондът.

Нигер е управляван от военен режим, след като през юли 2023 г. държавен преврат свали от власт президента Мохамед Базум, който е държан като затворник.

Още: Мъск е получил достъп до секретни данни за мигрантите в САЩ

Още: Ограбиха американския министър по сигурността в ресторант въпреки охраната на тайните служби

Оттогава режимът обърна гръб на други западни съюзници като Франция и САЩ, за да се приближи до Русия.

„Икономиката на Нигер беше сериозно засегната от политическата нестабилност и санкциите след военния преврат през юли 2023 г.", заяви заместник-управляващият директор на МВФ Антоанет Сайех.

Още: Американските военни напускат Нигер

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антон Иванов
Антон Иванов Отговорен редактор
Новините днес