Властите в Мексико започнаха разследване, след като се появиха твърдения, че няколко мексикански жени са били подложени на принудителна стерилизация в център за настаняване на бежанци в американския щат Джорджия. Това съобщи BBC, позовавайки се на министъра на външните работи на Мексико Марсело Ебрард.
Още: Леви партизани, паравоенни групи и наркобанди убиват хора: Колумбия обяви война
Още: "Жена му се криеше в гардероба": Показания заплашват избраника на Тръмп за шеф на Пентагона
"Вече сме установили връзка с шест жени, които вероятно са били подложени на подобна процедура", заяви Ебрард по време на пресконференция от 22 септември и допълни, че ако информацията бъде потвърдена, това ще е "сериозен проблем", който ще изиска предприемането на особени мерки.
На 21 септември президентът на Мексико Андрес Мануел Лопес Обрадор заяви, че правителството му може да подаде иск срещу САЩ, ако обвиненията се потвърдят. За необходимост от разследване се обявиха 150 американски конгресмени. В свое писмо те сравняват случая с "тъмните времена в историята на САЩ", когато принудителната стерилизация е била законна в 32 щата.
През септември Даун Утън - медицинска сестра, работеща в центъра заяви, че в него е разпространена практиката за провеждането на хистеректомия (операция по отстраняване на матката). По думите ѝ много испаноезични жени са били подложени на операцията без да могат да обяснят защо дадената процедура е била наложителна.
Още: Чистка на Тръмп в Пентагона заради помощта за Украйна: Байдън се е подсигурил
Група американски и латиноамерикански правозащитници са написали жалба. В документа се твърди, че са известни най-малко пет случая на хистеректомия, проведена по непонятни причини. Доун Утън отбелязва, че някои от жените в лагера наистина са имали гинекологични проблеми, но се съмнява че всяка пациентка е имала нужда от толкова радикална хирургична намеса. По думите ѝ, лекарят, който е приемал е правел хистеректомия на "абсолютно всички, които е приемал."
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Тръмп: Ако Илон Мъск иска да придобие TikTok, нямам против
Освен това той е предприемал други действия, които може да се приемат за стерилизация. Веднъж е приел момиче с киста на яйчника и в хода на операцията е премахнал здравия ѝ яйчник, в следствие пациентката отново е трябвало да се подложи на операция за пълното отстраняване на репродуктивните ѝ органи.
Утън допълва, че заради езиковата бариера много от жените не са разбирали защо ги насочват към лекар и каква операция се планира да им бъде направена. Те са получавали противоречива информация от сътрудниците на центъра и от самите лекари. Една от жените е избегнала операцията, тъй като е имала положителен тест за COVID-19.
Компанията LaSalle Corrections, която управлява центъра за временно настаняване опровергава обвиненията. В изявление за New York Times, директорът на медицинските услуги на имиграционната и митническа служба на САЩ Ада Ривера заяви, че по техни данни от 2018 година само две жени са били подложени на стерилизация.
Още: Тръмп обяви колко ще задели за инвестиции в сферата на изкуствения интелект
Още: Байдън оставил "вдъхновяващо" писмо на Тръмп, какво пише в него (ВИДЕО)
Ривера допълва, че медицинските решения се взимат от медиците, а не от сътрудниците на правоохранителните органи.
Според конгресменът Прамила Джаяпал има подозрения, че на процедурата са били подложени 17-18 жени. Практиката за принудителна стерилизация на американките с различен оттенък на кожата е била разпространена в САЩ през XIX и XX в. Едно от най-известните имена, свързвани с подобни процедури е гинекологът Джеймс Марион Симс - той има заслуги в развитието на науката, но и е правил операции на тъмнокожи жени без упойка. Наскоро негов паметник в Ню Йорк бе премахнат.
Съветът по правата на човека към ООН е започнал разследване. В него участва и представител на САЩ.