Очаква се прекъсванията на електрозахранването в Куба да се увеличат значително поради липсата на гориво, предупредиха официални лица в общонационално телевизионно предаване, което ще влоши тежкото положение на страната, която се бори с недостига на храна и лекарства, предава БГНЕС.
Още: Над 100 елитни университета в САЩ скочиха срещу Тръмп
Още: Мъск е получил достъп до секретни данни за мигрантите в САЩ
Местните власти вече започнаха да обявяват ограничения за използването на електроенергия в държавните компании и други организации, включително отлагане на спортни събития и университетски занятия.
"Няма да имаме необходимото количество на гориво или това, което имахме през предишните месеци", заяви министърът на енергетиката и минното дело Висенте де ла О Леви заедно с министъра на икономиката на страната.
Длъжностните лица предположиха, че от октомври гражданите могат да очакват прекъсвания на електрозахранването до 8-10 часа на ден извън Хавана, където жителите обикновено са пощадени от прекъсвания на електрозахранването.
Още: Ограбиха американския министър по сигурността в ресторант въпреки охраната на тайните служби
Още: Ответен удар: "Харвард" подаде иск срещу администрацията на Тръмп
Управляваният от комунистите остров е потънал в криза и е измъчван от прекъсвания на електрозахранването и недостиг на храна, лекарства и гориво от началото на пандемията. Според правителството брутният вътрешен продукт е с 8 % под нивата от 2020 г., а производството на стоки - с 40 %.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Нагоре или надолу: Нови данни за рейтинга на Тръмп 3 месеца след инаугурацията му
Още: Доналд Тръмп разкри ще присъства ли на погребението на папа Франциск
Куба твърди, че за кризата до голяма степен са виновни санкциите на САЩ, които лишават страната от чуждестранна валута, за да внася по-голямата част от горивата, храните и другите си доставки. Вашингтон твърди, че комунистическата партия е отговорна за проблемите на Куба и че санкциите целят да възстановят демокрацията и спазването на човешките права.
Венецуела, която е най-големият доставчик на петрол за Куба, леко е увеличила износа до средно 58 000 барела на ден (бр.) досега през тази година, от 55 000 бр. на ден през 2022 г., като е доставяла повече мазут за производство на електроенергия. Според данните за корабоплаването в Куба се наблюдава и редовен внос на суров петрол и горива от Русия и Мексико.
Но вносът не е бил достатъчен, за да задоволи нарастващото търсене на горива на острова и да компенсира недостатъчната вътрешна рафинерия, казва Хорхе Пинон, старши научен сътрудник в Тексаския университет в Остин.
Още: След нов теч на информация: Белият дом иска да смени министъра на отбраната
Още: Пътнически самолет се запали точно преди излитане (ВИДЕО)
"Тази година Куба е закупила повече суров петрол и гориво в сравнение с миналата година. Въпреки това нарастващото търсене на електроенергия (не) е било задоволено нито от вътрешното производство, нито от достатъчни доставки от Венецуела", каза Пинон.
"Ако Мексико или Русия прекратят доставките, проблемите ще бъдат по-големи", добави той.
Кризата в Куба предизвика многобройни демонстрации, включително общонационални протести през юли 2021 г., които бяха най-мащабните след революцията на починалия лидер Фидел Кастро през 1959 г. Стотици хиляди хора напуснаха страната през последните две години, предава БГНЕС.
ОЩЕ: Хвърляха коктейли "Молотов" по кубинското посолство във Вашингтон (ВИДЕО)