Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Криза на горивата води до хаос в Куба: Ще има режим на тока

29 септември 2023, 06:31 часа • 2910 прочитания

Очаква се прекъсванията на електрозахранването в Куба да се увеличат значително поради липсата на гориво, предупредиха официални лица в общонационално телевизионно предаване, което ще влоши тежкото положение на страната, която се бори с недостига на храна и лекарства, предава БГНЕС. 

Още: Доналд Тръмп: САЩ отново може да контролират Панамския канал

Още: Foreign Affairs: Ако Русия победи в Украйна, САЩ ще плащат многократно повече

Местните власти вече започнаха да обявяват ограничения за използването на електроенергия в държавните компании и други организации, включително отлагане на спортни събития и университетски занятия.

"Няма да имаме необходимото количество на гориво или това, което имахме през предишните месеци", заяви министърът на енергетиката и минното дело Висенте де ла О Леви заедно с министъра на икономиката на страната.

Длъжностните лица предположиха, че от октомври гражданите могат да очакват прекъсвания на електрозахранването до 8-10 часа на ден извън Хавана, където жителите обикновено са пощадени от прекъсвания на електрозахранването.

Още: Спря ли Тръмп войната в Украйна за 1 ден? Не, военната помощ ще продължи: Анализ на "Файненшъл Таймс"

Още: Конгресът на САЩ защити американското правителство до пролетта, после Тръмп да му мисли

Управляваният от комунистите остров е потънал в криза и е измъчван от прекъсвания на електрозахранването и недостиг на храна, лекарства и гориво от началото на пандемията. Според правителството брутният вътрешен продукт е с 8 % под нивата от 2020 г., а производството на стоки - с 40 %.

Куба твърди, че за кризата до голяма степен са виновни санкциите на САЩ, които лишават страната от чуждестранна валута, за да внася по-голямата част от горивата, храните и другите си доставки. Вашингтон твърди, че комунистическата партия е отговорна за проблемите на Куба и че санкциите целят да възстановят демокрацията и спазването на човешките права.

Венецуела, която е най-големият доставчик на петрол за Куба, леко е увеличила износа до средно 58 000 барела на ден (бр.) досега през тази година, от 55 000 бр. на ден през 2022 г., като е доставяла повече мазут за производство на електроенергия. Според данните за корабоплаването в Куба се наблюдава и редовен внос на суров петрол и горива от Русия и Мексико.

Но вносът не е бил достатъчен, за да задоволи нарастващото търсене на горива на острова и да компенсира недостатъчната вътрешна рафинерия, казва Хорхе Пинон, старши научен сътрудник в Тексаския университет в Остин.

Още: Байдън ще обяви последен военен пакет за Украйна по линия на договори с американски компании

Още: САЩ забраняват дроновете и над Ню Джърси

"Тази година Куба е закупила повече суров петрол и гориво в сравнение с миналата година. Въпреки това нарастващото търсене на електроенергия (не) е било задоволено нито от вътрешното производство, нито от достатъчни доставки от Венецуела", каза Пинон.

"Ако Мексико или Русия прекратят доставките, проблемите ще бъдат по-големи", добави той.

Кризата в Куба предизвика многобройни демонстрации, включително общонационални протести през юли 2021 г., които бяха най-мащабните след революцията на починалия лидер Фидел Кастро през 1959 г. Стотици хиляди хора напуснаха страната през последните две години, предава БГНЕС. 

ОЩЕ: Хвърляха коктейли "Молотов" по кубинското посолство във Вашингтон (ВИДЕО) 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Мартин Стоянов
Мартин Стоянов Отговорен редактор
Новините днес