Изненадващо за мнозина и съвсем закономерно според други, президентът Доналд Тръмп постави "на пауза" високите мита върху вноса в САЩ за редица страни. И то само един ден след като те влязоха в сила. На ръба на предричан финансов глобален крах, Тръмп и представители на неговата администрация открито твърдяха, че той никога няма да отстъпи от митата и че има "стоманен гръбнак". Ен Би Си посочва някои от възможните фактори за промяната на позицията му.
90-дневната пауза
Вчерашното изявлението на Тръмп в социалните мрежи, че въвежда 90-дневна пауза в увеличението на митата, последва седмица, в която законодатели от неговата Републиканска партия и лица от обкръжението му го предупреждаваха, че митата могат да навредят значително на американската икономика.
Неговите съветници тихомълком биха тревога за въздействието от високите тарифи върху финансовите пазари.
На този фон индексите на Уолстрийт скочиха непосредствено след обявяването на паузата на митата (най-мощният скок за един ден от десетилетия), прекъсвайки поредица от няколко дни на загуби.
Пенсионните сметки на американците
По-рано лидерът на малцинството на Демократическата партия в Сената на САЩ Чък Шумър обясни, че скорошният пазарен срив е изтрил средно по 104 000 долара от пенсионните сметки на американците, като определи сумата като колосална.
Преди обявеното временно спиране на митата снощи, някои от съветниците на Тръмп са били едва ли не в паника относно пазарите на облигации, сподели пред Ен Би Си високопоставен служител на Белия дом.
Лихвените проценти по 10-годишните съкровищни облигации на САЩ се покачваха през последните дни, противно на това, което обикновено се случва, когато акциите на фондовия пазар падат и инвеститорите търсят сигурност на средствата си в държавни облигации. Други държавни ценни книжа на водещи икономики също отбелязаха антирекорди, като лихвите по 30 годишните облигации на някои правителства достигнаха многогодишни върхове.
"Следях пазара на облигации"
"Следях пазара на облигации. Това е един сложен пазар“, поясни Тръмп. "Трябва да бъдем гъвкави", допълни президентът като обяснение на решението си да паузира за 90 дни въвеждането на увеличението на митата, сведени по този начин обратно на 10 процента за повечето страни, с изключение на Китай, наказан с мита в размер на 125 процента, пише АФП и БТА.
Необичайната динамика предполагаше, че повишаването на тарифите може да тласне нагоре цените, а хората да плащат повече, за да придобият жилище или да изплащат дългове по кредити поради по-високите лихви. Бизнесът пък би плащал повече за нови заеми.
Двама от най-високопоставените членове на кабинета на Тръмп - министърът на финансите Скот Бесънт и на търговията Хауърд Лътник, са призовавали вчера президентът да спре действието на митата заради сътресенията на пазара на облигации, каза източник от администрацията във Вашингтон, запознат със ситуацията.
Друг приближен до Тръмп - Лари Кудлоу, който беше негов старши икономически съветник по време на първия му мандат, а сега води предаване по "Фокс Бизнес Нетуърк", обяснява, че е имал "продължаващи" разговори с "приятели в Републиканската партия" за необходимостта от преговори с други страни, преди да им наложени мита.
Описвайки хора на Тръмп с паузирането на митата като "страхотен", Кудлоу добавя: "Сключването на сделка е най-доброто нещо, което трябва да направите. През последните 48 часа Тръмп премина от неотстъпчивост към преговори. Ясно е, че сега Бесънт е основният човек по търговските въпроси".
Разтревожените депутати от Републиканската партия също са говорили с Тръмп.
Сенаторът републиканец Линдзи Греъм заяви, че е разговарял дълго с Тръмп във вторник вечерта и му е казал, че производители на автомобили се притесняват как митата ще се отразят на бизнеса им. Той е разговарял с представители на Бе Ем Ве (BMW), която има завод в родния щат на Греъм – Южна Каролина.
Още: Какво ще стане, ако хвърлите лост в тоалетната на движещ се влак? Само Тръмп реши да опита