Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Жени-войници като ударна сила в бой: Администрацията на Тръмп се притесни

04 декември 2024, 07:30 часа • 2325 прочитания

Администрацията на Тръмп е обезпокоена от принудителното набиране на жени за военна служба, пише The American Spectator. Демократите и феминистките се застъпват за равенство и включване в американската армия.

В Съединените щати отново се заговори за ролята на жените във военната служба, а причината са възгледите на номинирания от Тръмп за министър на отбраната Пийт Хегсет. Като ветеран от войната в Ирак, той изразява загриженост относно участието на жените в боеве, особено в пехотни и бронирани части, където може да се наложи да се води близък бой, лице в лице.

През последните няколко десетилетия жените все по-често са назначавани в артилерията, военната полиция и бойната авиация. По време на терористичните атаки от 11 септември една жена пилот беше сред онези, на които беше възложена самоубийствена мисия: на нея беше наредено да блъсне изтребителя си в един от самолетите, ако всичко друго се провали. И сега Корпусът на морската пехота позволява на жените да командват цели взводове. Това обаче изисква преминаване на изтощителни физически и психически тестове в школата за обучение на офицери от морската пехота в Куантико, Вирджиния. Още: Оръжие с изкуствен интелект: Картечницата на бъдещето за сваляне на дронове (ВИДЕО)

Лично аз (авторът Гари Андерсън, бел. ред.) за първи път видях жени на бойното поле през 2009-2010 г. в Ирак. После няколко месеца служих като съветник в Държавния департамент към отдела по сигурността, управляван от жена-лейтенант. В поделението имаше и няколко жени-войници. Излизахме с тях извън оградата почти всеки ден, за да инспектираме строителни обекти и да се срещаме с местни лидери. Жените бяха учтиви, професионалисти и готови да убият, ако се наложи.

По време на една от мисиите си жени-войници бяха изпратени да придружат група високопоставени лица в бежански център. На връщане отрядът беше взривен от самоделно взривно устройство, в резултат един от войниците е с отнесен крак. Лейтенантът-жена се справи отлично с оказването на спешна медицинска помощ и поддържането на морала на екипа. Впоследствие тя бе наградена за проявения героизъм.

Въпреки всичко това споделям някои от опасенията на бъдещия военен министър Хегсет, но по различни причини. Всички жени в тази група бяха доброволци и изпълняваха задълженията си с ентусиазъм. Това е нормално при локални военни действия, които водим от началото на века. Но някои политици (предимно демократи) са толкова заинтересовани от принципите на "многообразие, справедливост, приобщаване", че набират и изпращат жени на бойни мисии, независимо дали го искат или не. В мирно време това може да няма значение, но ако се включим в реални военни действия, цялата подредена система ще рухне. Още: Броят на ракетите: Причината САЩ да търсят мир навсякъде по света

Наложено многообразие

От всички жени, които познавам, само една или две биха искали да участват в бой, но повечето биха били напълно против. Този проблем далеч не е теоретична загриженост. Комисията по въоръжените сили на Сената, доминирана от демократите, вече одобри законопроект, който изисква 18-годишните жени да се регистрират заедно с мъжете за армията.

Може би някой ден ще влезем в истинска война с много жертви, като във Виетнам. Когато жените започнат да се връщат у дома в чували за трупове, вероятно ще видим демократите и феминистките да са първите, които променят мнението си.

Нека направим аналогия с опита на афроамериканците. По време на Втората световна война, когато черните мъже бяха изтеглени от боевете и изпратени да служат като готвачи, шофьори на камиони и друг помощен персонал, мнозина горчиво се оплакваха от тази несправедливост. А във Виетнам, с напълно интегрирана американска армия, чернокожите се оплакаха не по-малко горчиво, че твърде често са били използвани като пушечно месо. Още: Американската армия се бие с руската в защита на Източна Европа: Логичните въпроси за план на НАТО

Във военната сфера има по-нова аналогия. Жените започнаха да получават назначения на военни кораби малко преди избухването на първата война в Персийския залив. Повечето от тях очакваха да служат на брега и животът в морето се превърна в неприятна изненада за тях. Само феминистките бяха щастливи. Когато дойде заповедта да бъдат прехвърлени в зоната на бойните действия, много моряци внезапно забременяха и загубиха работоспособността си. Феминистките и техните политически приятели криеха внимателно тази мръсна малка тайна.

Мъжка и женска природа

Проучване на Rand Corporation от 1997 г., озаглавено "Нови възможности за жените на военна служба", установява, че бременността може да повлияе отрицателно на готовността на подразделението поради негодност за служба на жените. И колкото повече жени има, толкова по-силен е ефектът. Още: Анализ: САЩ не са подготвени за война с дронове като в Украйна

Намалената бойна готовност може да не е единственият негативен ефект от бременността. Важна роля играе и поведението, свързано с романтичното привличане, необходимо за възникването му: ревност, сексуален тормоз и безразсъдна смелост, както и желанието на партньора да защити дамата на сърцето си.

Проучването на РАНД продължава: "Обикновено полът има отрицателно въздействие върху сплотеността на екипа, защото полът е един от начините, по които хората се категоризират, когато възникнат конфликти".

Някои експерти считат, че при добро ръководство и обучение тези и други проблеми могат да бъдат преодолени, включително особената уязвимост на пленените жени-войници към изнасилване и сексуално изтезание. Този проблем едва ли ще съсипе армията, тъй като няма да има много жени, желаещи да участват в бой и имащи необходимата физическа подготовка, пише още The American Spectator. Още: Почти трилион долара: Американската армия днес

Ако обаче жените масово бъдат вкарани в бойни части, това ще бъде съвсем друго нещо. Принципът на "разнообразие, справедливост, включване" губи своята привлекателност, когато стандартите се занижат и в тях се включат неквалифицирани служители.

Автор: Гари Андерсън

Превод: Ганчо Каменарски

Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес