"Изкуството на сделката" в чист вид. Как Тръмп накара целият свят да преговаря - обяснение от доктор по икономика

10 април 2025, 15:27 часа • 1218 | прочитания

"Тези високи мита бяха част от "изкуството на сделката", което Доналд Тръмп владее много добре, т.е. да се притиснат всички страни и да дойдат да преговарят". 

Това коментира пред БНР Асен Асенов - доктор по икономика, преподавател в Американския университет във Вашингтон. По думите му това е една от многото причини за 90-дневната пауза, която Тръмп обяви за 75 държави, и то в последния момент. 

Абсолютната паника

"В последната седмица американските и световните капиталови пазари, борсите, бяха в абсолютна паника и един от най-близките хора на Тръмп загуби десетки милиарди долари. Светът се доближаваше до рецесията, а може би нещо по-голямо, много бързо". 

Според американската страна 75 страни са изявили готовност да преговарят. Те са с твърде различна сила на техните икономики, посочи Асен Асенов. По думите му китайският пазар е нараснал с най-малко, а японският - най-много. 

Китай: Големият костелив орех

"Големият костелив орех ще бъде Китай. Те показаха, че ще се борят до край. Неизвестните са много. Моите очаквания са, че ще има още много сривове и неясноти на световните пазари, което ще създаде доста смут. Да се очаква, че Тръмп ще сключи сделка с всички тези страни така, както на него му харесва - това е твърде оптимистично очакване".

"80% от антибиотиците, които се потребяват в Америка, се произвеждат в Китай и Индия. 15% от световната търговия е внос/износ от САЩ. Най-големият вносител на стоки в САЩ е Китай. Ако всички тези стоки поскъпнат дори с 5%, това ще подсили инфлацията тук. В част от магазините имаше паническо пазаруване на китайски стоки в очакване на новите високи мита", отбеляза Асенов в интервю за предаването "Преди всички". 

След извъртането с митата: Тръмп обвинен в пазарна манипулация

По думите му голяма част от хората - 80% от американците, нямат пари във фондовата борса, но около половината от тях имат пари чрез техните пенсионните фондове. Много от тях дори не пожелаха да поглеждат натам, защото това е огромен срив, обясни той. Освен това има очакване, че много от стоките ще поскъпнат. Хората купуват много неща, които идват отвън. 

Милиардерите са големите губещи

"В САЩ има нещо много важно и хората са много чувствителни - Конституцията казва, че не можем да бъдем облагани с данък, ако нямаме достатъчно представителство. Правомощията да се налагат данъци по принцип е в Конгреса. Но има един закон, който дава на президента правомощие да налага мита, а митата са данък. Едно от нещата, които се обсъжда в Америка, е защо президентът трябва да има тези извънредни правомощия, които де факто го правят като крал", посочи Асенов. 

Според него милиардерите в момента са едни от най-големите губещи и те са недоволни от тази политика:

"Страхът е много силен и той се видя във фондовите борси и срива на доверие към всички бизнеси, най-вече към американския бизнес. Една от най-големите загуби е загубата на доверие в икономиката и бизнеса, което понякога е много повече от загубата на пари". 

Като знаем непредсказуемостта на Тръмп, пазарите тепърва ще бъдат изложени на нови сътресения и нови възможности на спекулантите да направят още пари, прогнозира Асенов. 

"Каква ще бъде сметката в края на деня, е твърде рано да се каже". 

 

Китайският юан се срива стремглаво надолу, стигна до нивото от началото на световната финансова криза от 2007-2008 година

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Георги Петров
Георги Петров Отговорен редактор
Новините днес