ФБР: Убийството на моряците в база във Флорида е дело на Ал-Кайда

18 май 2020, 23:19 часа • 6778 | прочитания

Атаката, която офицер от Военновъздушните сили на Саудитска Арабия извърши срещу американски моряци в база във Флорида през декември 2019 г. е била терористичен акт, мотивиран от Ал-Кайда, съобщиха от ФБР.

Още: Ал Гор сравни администрацията на Тръмп с нацистка Германия

Още: Над 100 елитни университета в САЩ скочиха срещу Тръмп

Данни от телефона на саудитеца са потвърдили връзките му с терористичната мрежа, казват от американското правосъдно министерство, цитирани от ВВС.

Освен че уби трима моряци в базата в Пенсакола, саудитецът рани още 8 души.

Федералната прокуратура в САЩ критикува технологичният гигант Епъл за отказа им да съдействат за отключването на телефона на извършителя.

Още: Мъск е получил достъп до секретни данни за мигрантите в САЩ

Още: Ограбиха американския министър по сигурността в ресторант въпреки охраната на тайните служби

Властите успели да хакнат защитите на мобилния телефон, но това им отнело месеци.

Според ФБР, саудитецът се е радикализирал преди да пристигне в Америка на 3-годишно обучение, което Флотът на САЩ провежда за чуждестранни военнослужещи.

Атаката доведе до изгонването на 21 саудитски военнослужещи, които бяха на обучение по същата програма.

В телефона на извършителя била открита информация, че той в бил във връзка с клонът на Ал-Кайда в Йемен, като обещал "да извърши специална операция за тях."

Още: Доналд Тръмп разкри ще присъства ли на погребението на папа Франциск

Още: След нов теч на информация: Белият дом иска да смени министъра на отбраната

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес