Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

FAO: Страните да са готови за бъдещи продоволствени шокове

23 ноември 2021, 14:15 часа • 1232 прочитания

Страните трябва да се подготвят за бъдещи "сътресения" в техните селскостопански и хранителни системи, причинени от суши, наводнения или болести, вследствие на последиците от пандемията от коронавирус, заяви агенцията на ООН по прехраната.

Още: САЩ изпратиха тежки бомби на Израел

Още: Грипът пълни болниците в САЩ - по-тежък ли е от Covid-19?

"Пандемията от Ковид-19 изложи на риск уязвимостта на националните селскостопански и хранителни системи", се казва в годишния доклад на Организацията по прехрана и земеделие (FAO).

"Очевидна причина за справяне с тези слабости е, разбира се, нежеланото увеличаване на продоволствената несигурност и недохранването", заяви FAO в документа за състоянието на хранително-вкусовата промишленост.

Системите на хранително-вкусовата промишленост включват производството, веригите за доставка на храни, транспортните мрежи и потреблението.

Още: На "миротвореца" Тръмп няма да му е толкова лесно

Още: Кит погълна гребец на каяк: Баща му случайно записа ВИДЕО на страшния момент

Три милиарда души по света вече не могат да си позволят здравословно хранене, за да се предпазят от недохранване, заяви FAO.

"Още един милиард души са изложени на риск, тъй като няма да могат да си позволят здравословно хранене, ако шок намали доходите им с една трета", се казва в доклада.

В доклад от юли FAO заявява, че през 2020 г. между 720 и 811 млн. души ще бъдат изправени пред глад - с около 161 млн. повече, отколкото през 2019 г., главно поради пандемията.

"Стратегиите за управление на риска от шокове като суши, наводнения и вредители - включително оценки на многобройните рискове, навременни прогнози, системи за ранно предупреждение и планове за ранно действие - са от ключово значение за подпомагане на всички агрохранителни системи, за да предотвратяват и предвиждат големи смущения", заявява FAO в доклада.

Още: Тръмп: Европейците губят свободата си на словото (ВИДЕО)

Още: Бразилският президент Лула заплаши с реципрочност в спора за митата на САЩ върху стоманата

Агенцията е създала показатели за "устойчивост", за да помогне на държавите да идентифицират уязвимостта на своите хранителни системи. Индикаторите измерват устойчивостта на първичното производство на дадена страна, степента на наличност на храна и достъпа на хората до подходяща храна. Чрез тези инструменти страните могат да "потърсят слабите си страни" и да ги отстранят, заяви пред АФП икономистът от FAO Андреа Катанео, координатор на доклада.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес