Страните трябва да се подготвят за бъдещи "сътресения" в техните селскостопански и хранителни системи, причинени от суши, наводнения или болести, вследствие на последиците от пандемията от коронавирус, заяви агенцията на ООН по прехраната.
Още: САЩ изпратиха тежки бомби на Израел
Още: Грипът пълни болниците в САЩ - по-тежък ли е от Covid-19?
"Пандемията от Ковид-19 изложи на риск уязвимостта на националните селскостопански и хранителни системи", се казва в годишния доклад на Организацията по прехрана и земеделие (FAO).
"Очевидна причина за справяне с тези слабости е, разбира се, нежеланото увеличаване на продоволствената несигурност и недохранването", заяви FAO в документа за състоянието на хранително-вкусовата промишленост.
Системите на хранително-вкусовата промишленост включват производството, веригите за доставка на храни, транспортните мрежи и потреблението.
Още: На "миротвореца" Тръмп няма да му е толкова лесно
Още: Кит погълна гребец на каяк: Баща му случайно записа ВИДЕО на страшния момент
Три милиарда души по света вече не могат да си позволят здравословно хранене, за да се предпазят от недохранване, заяви FAO.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Мъск с нов принос за ръста на раждаемостта: Инфлуенсърка обяви, че е родила 13-то му дете
Още: "Делегирал практически безконтролни правомощия": Прокурори заведоха дело срещу Тръмп и Мъск
"Още един милиард души са изложени на риск, тъй като няма да могат да си позволят здравословно хранене, ако шок намали доходите им с една трета", се казва в доклада.
В доклад от юли FAO заявява, че през 2020 г. между 720 и 811 млн. души ще бъдат изправени пред глад - с около 161 млн. повече, отколкото през 2019 г., главно поради пандемията.
"Стратегиите за управление на риска от шокове като суши, наводнения и вредители - включително оценки на многобройните рискове, навременни прогнози, системи за ранно предупреждение и планове за ранно действие - са от ключово значение за подпомагане на всички агрохранителни системи, за да предотвратяват и предвиждат големи смущения", заявява FAO в доклада.
Още: Тръмп: Европейците губят свободата си на словото (ВИДЕО)
Още: Бразилският президент Лула заплаши с реципрочност в спора за митата на САЩ върху стоманата
Агенцията е създала показатели за "устойчивост", за да помогне на държавите да идентифицират уязвимостта на своите хранителни системи. Индикаторите измерват устойчивостта на първичното производство на дадена страна, степента на наличност на храна и достъпа на хората до подходяща храна. Чрез тези инструменти страните могат да "потърсят слабите си страни" и да ги отстранят, заяви пред АФП икономистът от FAO Андреа Катанео, координатор на доклада.