Собственикът на Facebook „Meta Platforms“ премахна повече от 500 акаунта, свързани с онлайн мрежа за дезинформация, базирана предимно в Китай.
Още: Байдън ще обяви последен военен пакет за Украйна по линия на договори с американски компании
Още: САЩ забраняват дроновете и над Ню Джърси
Акаунтите са разпространявали твърдения на фалшив швейцарски биолог на име Уилсън Едуардс, според когото САЩ оказват натиск върху учени от Световната здравна организация, изучаващи произхода на Covid-19. Целта им, според експерта, била да обвинят Китай за създаването на вируса.
Коментарите на Едуардс се разпространявали от юли месец насам от китайските държавни медии. От швейцарското посолство са заявили, че е малко вероятно да съществува такъв човек. В регистрите не е открит швейцарски гражданин с това име, липсват и академични статии, подписани с него. Затова от посолството призовават китайските медии да премахнат всяко споменаване за Едуардс.
В свой доклад Meta твърди, че кампанията в социалните медии е била насочена към англоговорящата аудитория в Съединените щати и Великобритания, както и към китайско-говорящите потребители в Тайван, Хонконг и Тибет. Кампанията, според доклада, е била „до голяма степен неуспешна“.
Още: Тръмп обърка сметките в последния момент: Правителството на САЩ е изправено пред "фалит"
Разследването на Meta е установило „връзки с лица в континентален Китай, включително служители на Sichuan Silence Information Technology Co Ltd... и лица, свързани с китайски държавни инфраструктурни компании, базирани из цял свят“. Конкретно Sichuan Silence Information е компания за мрежова и информационна сигурност, осигуряваща техническа подкрепа на Министерството на обществената сигурност на Китай.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Забраняват дронове над обекти от критичната инфраструктура в Ню Йорк
Още: Пентагонът е удвоил броя на американските войски в Сирия преди свалянето на Асад
Meta е премахнала общо 524 акаунта във Facebook, 20 страници, четири групи и 86 акаунта в Instagram след преглед на публични доклади, които се съсредоточават около фалшивия швейцарски биолог.
Разследването на произхода на Covid-19 е източник на напрежение между САЩ, Китай и други страни, тъй като този въпрос остава неизяснен почти две години след откриването му за първи път.
Още: "Файненшъл таймс" обяви Доналд Тръмп за "Личност на годината"
Още: Доналд Тръмп изпробва нова прическа? (ВИДЕО)