Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

ЕС и САЩ спират търговската война, обръщат се срещу Китай

31 октомври 2021, 19:25 часа • 4829 прочитания

Съединените щати и Европейският съюз сложиха край на търговската война помежду им, разрешиха спора за митата за стомана и алуминий и заявиха, че ще работят върху глобално споразумение за борба с "мръсното" производство и свръхкапацитета в индустрията, предава Reuters.

Още: Доналд Тръмп: САЩ отново може да контролират Панамския канал

Още: Foreign Affairs: Ако Русия победи в Украйна, САЩ ще плащат многократно повече

Бъдещото споразумение ЕС-САЩ ще бъде предизвикателство за Китай, който произвежда повече от половината от стоманата в света и който Брюксел и Вашингтон обвиняват, че създава свръхкапацитет, който заплашва оцеляването на техните собствени стоманодобивни индустрии.

"Съединените щати и Европейският съюз постигнаха голям пробив, който ще се справи с екзистенциалната заплаха от изменението на климата, като същевременно защити американските работни места и американската индустрия", каза президентът на САЩ Джо Байдън пред репортери в Рим на съвместно събитие с ръководителя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен в кулоарите на срещата на върха на Г-20.

Съгласно споразумението Вашингтон ще позволи на държавите от ЕС безмитен внос на стомана и алуминий в САЩ в обеми, сравними с тези, доставени преди митата, наложени от администрацията на бившия президент Доналд Тръмп през 2018 г.

Още: Спря ли Тръмп войната в Украйна за 1 ден? Не, военната помощ ще продължи: Анализ на "Файненшъл Таймс"

Още: Конгресът на САЩ защити американското правителство до пролетта, после Тръмп да му мисли

В отговор ЕС премахва ответните мита за американски продукти, включително уиски, моторни лодки и мотоциклети Harley-Davidson.

Но вместо просто връщане към статуквото от 2018 г., Съединените щати и Европейският съюз планират да се справят с екзистенциалната заплаха от изменението на климата и свръхкапацитета в стоманодобивната промишленост, която е един от най-големите генератори на въглеродни емисии в света.

Председателят на Еврокомисията Урсула фон дер Лайен анонсира обща инициатива за глобално споразумение, което трябва да влезе в сила до две години:

"Днес се споразумяхме да суспендираме митата върху стоманата и алуминия и да започнем работа върху ново глобално споразумение за устойчив добив на стомана. Това е крайъгълен камък в подновеното европейско-американско партньорство и е първата ни стъпка към декарбонизация на глобалното производство на стомана. Тази глобална инициатива ще бъде мощен инструмент за постигане на устойчивост, голяма стъпка към климатичната неутралност и гаранция за равнопоставеност на нашите индустрии".

Още: Байдън ще обяви последен военен пакет за Украйна по линия на договори с американски компании

Още: САЩ забраняват дроновете и над Ню Джърси

"Заедно Съединените щати и Европейският съюз ще работят за ограничаване на достъпа до своите пазари на мръсна стомана и ще ограничат достъпа на страни, които изхвърлят стомана на нашите пазари, допринасяйки за свръхпредлагането в световен мащаб", заяви Белият дом в информационни лист, без да назовава Китай директно.

Говорейки пред пресата, Байдън беше по-категоричен, като каза, че споразумението с ЕС ще помогне за "ограничаване на достъпа до нашите пазари на мръсна стомана от страни като Китай".

Глобалната сделка трябва да бъде изготвена през следващите две години за насърчаване на производството на "зелена" стомана и алуминий и ще бъде отворена за други страни, които искат да се присъединят, включително Китай, чийто стоманодобивен сектор отговаря за 10-20% от въглеродните емисии на страната.

"Разбира се, споразумението е отворено за всички партньори с подобен начин на мислене. Производството на стомана е един от най-големите източници на въглеродни емисии в световен мащаб", каза фон дер Лайен.

Министерството на търговията на САЩ заяви, че Вашингтон се консултира с Япония и Великобритания по въпроси, свързани със стоманата и алуминия, с акцент върху въздействието на свръхпроизводството върху световните пазари на стомана и алуминий.

"Глобалното споразумение ще се стреми да гарантира дългосрочната жизнеспособност на нашите индустрии, да насърчи производството и търговията на стомана и алуминий с ниска въглеродна интензивност и да възстанови пазарно ориентираните условия", се казва в изявление на Европейската комисия.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Илия Лазаров
Илия Лазаров Отговорен редактор
Новините днес