Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Defence News: Експанзионистичният Запад е този, който предизвиква безпокойство

30 август 2018, 15:30 часа • 5880 прочитания

Западните медии до такава степен са вглъбени в Русия, че това вбесява колегите им в Москва. Това пише в свой коментар Матю Боднер за седмичното американско списание за политика, бизнес и технологии на отбраната Defence News относно опасенията на Москва във връзка с разширяването и укрепването на НАТО. 

Още: AI изчисли скандал между Тръмп и Илон Мъск през 2025 г.

Още: Тръмп обеща да възобнови екзекуциите в САЩ

През последните две години НАТО беше заета. Освен предизвикателството, свързано с присъединяването на Крим към Русия през 2014 г., президентът на САЩ Доналд Тръмп отдели много енергия, за да критикува трансатлантическия военен съюз и да призове членовете му да похарчат повече за отбраната, като същевременно омаловажи ситуацията с Москва.

Но въпреки искрите, предизвикани от реториката на Тръмп, Русия не е напълно доволна от състоянието на нещата от последните две години. Свикнала с непредсказуемия елемент в двустранните отношения с Вашингтон, Москва сега е принудена да претегля проруската реторика на Тръмп със съперничеството на администрацията му.

Тази промяна в динамиката доведе до засилване на тревогата сред политици и анализатори в Москва. Надеждата, която някога е била усетена в Русия, че избирането на Тръмп ще доведе до отслабване на напрежението, изчезна и отстъпва място на очакванията за продължителна конфронтация. Държавните медийни канали, които сами по себе си след 2014 г. работят сякаш във военни условия, редовно предупреждават руските граждани за война с неумолимия и експанзионистичен Запад.

Още: Събра се със семейството си: Известен наркобос излезе от затвора и се завърна в Колумбия

Още: Фонтан от лава: Един от най-активните вулкани на земята с мащабно изригване (ВИДЕО)

Към тези тревожни очаквания следва да се добавят опитите на държавите от НАТО да модернизират и разширят своите военни способности в Централна и Източна Европа.

"Не ни харесва картината, която виждаме", признава Владимир Фролов, независим политически анализатор в Москва.

"НАТО започва все по-сериозно да се занимава с бойните си способности и нивото си на готовност. Американският президент може да криткува НАТО и неговите европейски съюзници, но значение имат реалните способности, а при Тръмп те се увеличават", коментира Фролов.

За НАТО руският президент отдатвна е в ролята на чуждестранно плашило, а що се отнася до политическия футбол, то вътре в страната подобна игра минава леко и е полезна.

Още: Дензъл Уошингтън стана свещеник (ВИДЕО)

Още: Доклад: Има доказателства, че Мат Гец е плащал на 17-годишно момиче за секс

Голяма част от наследството на Путин в последните години се корени в добре скалъпения разказ за Русия като крепост, обсадена от чужди сили, най-голяма загриженост от които предизвиква именно НАТО.

От гледна точка на руските военни стратези, които са натоварени със задачата за развитие на националната отбрана на най-голямата сухопътна сила в света, вътре в страната НАТО не е нищо повече от полезно страшилище, което помага за издействането на финансиране за модернизация и доставки на нови видове въоръжения. За Русия НАТО е основен потенциален противник и именно поради тази причина западният съюз е във фокуса на вниманието на руската военна мисъл.

От тази гледна точка ситуацията изглежда тревожна: войските на НАТО биват разполагани по границите на териториите на бившите съветски сателити в Източна Европа. През юни тази година Северноатлантическият алианс обяви нова инициатива – „Четири по три“, която предвижда значително разширяване на силите за бързо реагиране, а Германия обмисля възможностите за преструктуриране на Бундесвера.

"Дори гръмката полемика по повод двата процента разхода за отбрана, да не говорим за безумния призив на Тръмп за 4,5% увеличение, предизвикват сериозна загриженост в Москва. Ако Германия започне ремилитаризация, като се доближи до нивата на Студената война, това ще ни притесни", категоричен е Фролов.

"Освен това не бихме искали да видим Полша като нова Германия за базиране на американците".

Русия, от своя страна, както и по най-различни причини - политическа целесъобразност и военна предпазливост, се възползва от усилията на НАТО за укрепване на собствената си отбрана и ги превърна в обосновка за устойчиви военни разходи в условията на икономическа рецесия. Актьорите от всички страни - Тръмп, НАТО и Кремъл - имат непримирими позиции, които понякога се задълбочават заради неразбиране, недоверие и военна активност.

Кремъл направи конфронтацията със Запада крайъгълен камък на вътрешната си легитимност. Западните политици и експерти са толкова обсебени от Москва, че това предизвиква нервна реакция сред руските им колеги. И Тръмп не е в състояние да се справи с Русия така, както би искал Кремъл.

При тези условия е почти сигурно, че напрежението ще продължи.

Превод: агенция Фокус

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес