Рестриктивните мерки, които бяха въведени от американските и федералните правителства за борба с разпространението на новия коронавирус, са парализирали най-малко 29% от американската икономика. Тези оценки на аналитичния отдел на международната рейтингова агенция Moody's бяха публикувани в неделя в електронната му версия, съобщи американският вестник The Wall Street Journal.
Властите в 41 от 50 щата в САЩ наложиха ограничения за движението на гражданите, като затвориха заведения за обществено хранене, университети, кина, козметични салони, паркове и магазини за нехранителни стоки. Според Moody's тези мерки доведоха до спад на американския БВП с около 29% в сравнение с първата седмица на март тази година. Спадът на този показател в щата Калифорния достига 31,5% (2,8 милиарда долара), а в други 15 щата, които представляват около 70% от американския БВП, - 40% (12,5 милиарда долара).
Според Moody's за всеки ден под карантина поне 30 американски щата губят по около 4,9 милиарда долара на ден. Водещият анализатор на рейтинговата агенция Марк Занди, обаче, не вярва спадът с този темп да продължи през второто тримесечие на тази година, пише БГНЕС. В противен случай годишният БВП на САЩ ще намалее с около 75%. Прогнозите на експертите са карантинните мерки постепенно да бъдат премахнати през лятото, в резултат на което да има сравнително умерен спад в БВП за второто тримесечие на годината.
Съединените щати са на челно място в света по брой случаи на коронавирусна инфекция. Според университета Джонс Хопкинс, който прави изчисления въз основа на данни на федералните и местните власти, в САЩ са регистрирани повече от 312,2 хиляди случая на коронавирусна инфекция. 8 503 заразени са починали, 15 021 души са се възстановили.