Отговорът на САЩ срещу атаката с дронове в Йордания, която уби трима американски военни и рани най-малко 34 други на 28 януари, вероятно ще е по-мощен от предишни реципрочни мерки на Щатите в Ирак и Сирия. Това твърди CNN, позовавайки се на официални лица.
Още: Доналд Тръмп: САЩ отново може да контролират Панамския канал
Още: Foreign Affairs: Ако Русия победи в Украйна, САЩ ще плащат многократно повече
Президентът Джо Байдън е поставен под напрежение да отвърне на отговорните за удара. Вашингтон вече обвини проиранските милиции, а държавният глава обеща, че ще отговори, докато Техеран отрече всякакво участие. Проиранските групировки в Ирак и Сирия са обстрелвали американски цели вече над 160 пъти от октомври насам, затова няколко сенатори призоваха Байдън дори да удари директно по Иран.
Още: "Удари директно по Иран": Сенатори зоват Байдън заради убитите войници в Йордания
Байдън е разпоредил отговор, но не иска война с Иран
Само че най-голямото предизвикателство пред САЩ е да не разпалят по-широка война срещу Иран, пише CNN.
Още: Конгресът на САЩ защити американското правителство до пролетта, после Тръмп да му мисли
Sky News пък отбелязва, че Байдън вече е дал разрешение за атаки в отговор на удара по американската база в Йордания. Военното ръководство на страната обмисля удари срещу иранската армия в Ирак или Сирия, гласи информация на Politico. В същото време The Wall Street Journal смята, че удар директно по иранска територия би бил безпрецедентен.
Biden authorizes U.S. strikes in response to pro-Iranian militants' attack on U.S. military base - Sky News
Politico magazine says the country's military leadership is considering strikes against the Iranian military in Iraq or Syria.
At the same time, The Wall Street Journal… pic.twitter.com/tqPQqj6faVОще: Десетки хиляди кубинци протестираха срещу санкциите на САЩ (ВИДЕО+СНИМКИ)
Още: САЩ даде над 500 млн. долара военна помощ за Тайван
— NEXTA (@nexta_tv) January 30, 2024
Още: САЩ излизат от Сирия: Катастрофата "Ислямска държава" пак е на дневен ред
Още: Байдън ще обяви последен военен пакет за Украйна по линия на договори с американски компании
Още: САЩ забраняват дроновете и над Ню Джърси
"Ние не се стремим към война с Иран. Не се стремим към по-широк конфликт в Близкия изток", заяви в понеделник пред CNN Джон Кърби, координатор на стратегическите комуникации в Съвета за национална сигурност. "Всъщност всяко действие, което президентът е предприел, е имало за цел да деескалира, да се опита да намали напрежението".
Още: Проиранските групировки в Ирак и Сирия бягат от страх от САЩ, взрив в Дамаск уби иранци (ВИДЕО)
Възможните опции
Пенсионираният генерал-лейтенант Марк Хертлинг заяви, че смъртта на американските военнослужещи "със сигурност е преминала червената линия на президента" и както официалните лица, така и анализаторите очакват по-силен отговор, който не е задължително да се ограничи до една държава или един ден. Официални лица обаче предполагат, че е малко вероятно САЩ да нанесат удар на територията на Иран.
Държавният секретар Антъни Блинкен заяви, че обстановката в Близкия изток е толкова опасна, колкото не е била в региона "поне от 1973 г. насам, а вероятно и преди това". Блинкен добави, че отговорът на САЩ "може да бъде многостепенен, да се осъществи на етапи и да бъде продължителен във времето".
Администрацията на Байдън би могла да реши отново да нанесе удари по бойните групировки в Ирак, Сирия или и в двете страни, като може да се насочи и към ръководството на регионалните милиции. Друга възможност е офанзивна кибератака, отбелязват служители, цитирани от CNN.
Още: Хутите твърдят, че са атакували плаваща база на САЩ в Аденския залив