Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Българска банкерка - една от обвинени в САЩ за измама за 2 млрд. долара

04 януари 2019, 14:45 часа • 10561 прочитания

Трима бивши служители на прочутата в цял свят швейцарска банка Credit Suisse са обвинени в участие в измамна схема, струвала 2 млрд. долара на една от най-бедните държави в света – Мозамбик. Сред обвинените е и българка – Даниела Събева, бивш вицепрезидент на международното финансово звено на швейцарската банка, съобщават редица световни медии, начело с имена като The Washington Post, BBC и Bloomberg.

Обвинението срещу Събева и съучастниците ѝ (Андрю Пиърс и Сурджан Сингх) е повдигнато в САЩ – във федерален съд в Бруклин (делото е U.S. v. Boustani, 18-cr-681). И тримата са задържани в Лондон, като САЩ искат да ги екстрадират, но в момента всички са пуснати под гаранция. Освен тях има още двама арестувани, включително бивш финансов министър на Мозамбик – Мануел Чанг. Арестът на Чанг е станал в Южна Африка на 29 декември и той със сигурност ще бъде екстрадиран в САЩ. Другият арестуван е „инвеститор“ - Жан Бустани.

Каква е схемата – държавни предприятия в Мозамбик изтеглят заеми за 2 млрд. долара от чуждестранни инвеститори за разработка на проекти в областта на морското дело и за брегова охрана срещу пирати, като идеята за инвестиции била „подсладена“ с обещание съответните инвеститори, прояващи интерес, да получат възможност да разработват газови находища на територията на Мозамбик. В цялата схема обаче са раздадени подкупи за 200 млн. долара, а освен това от МВФ е крито колко големи са били взетите заеми. В обвинителния акт се посочва, че „конспираторите“ опитвали да лъжат както инвеститорите, така и да точат пари чрез сложни схеми с държавни активи на Мозамбик. Освен това, по един от заемите бившите банкери премахнали условието той да бъде обезпечен с държавни активи.

Пример за облагодетелстване от подкупи е холдинговата компания Printinvest Group. Там връзката е Жан Бустани. Инвеститорът се съгласил да плати общо 62 млн. долара подкупи през декември 2011 година – 50 млн. долара за хора от правителството на Мозамбик „за консултации“ и 12 млн. долара за хора от самия Printinvest – за да завишат цените на оборудване за един от „морските проекти“, като през 2013 година Събева и Пиърс напускат Credit Suisse и отиват да работят за Printinvest.

В крайна сметка измамата лъсва, когато създадените държавни компании за работа по проектите не успяват да върнат заеми при падеж. Мозамбик емитира облигации, за да покрие дефицита, но това моментално събужда подозрението на инвеститорите, които не са в схемата.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес