Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Броят на ракетите: Причината САЩ да търсят мир навсякъде по света

15 ноември 2024, 07:30 часа • 5352 прочитания

Независимо от достойнствата или недостатъците на политиките на администрацията на Байдън по отношение на войните в Украйна и Ивицата Газа и по-широкия Близък изток, стана ясно, че САЩ използват и раздават своите ракети по-бързо, отколкото могат да произведат, пише Responsible Statecraft.

Още: Тръмп: Ако Илон Мъск иска да придобие TikTok, нямам против

Още: Тръмп помилва основателя на Silk Road

Ясно е също, че от гледна точка на запасите и производството на ракети, Съединените щати далеч не са готови да се включат уверено в продължителен пряк конфликт с конкурент като Китай. Още: Австралия купува американски ракети за милиарди евро

"Недостатъчни запаси"

Това е очевидно от факта, че резервите от ракетни и артилерийски боеприпаси на САЩ в момента не са достатъчни, за да осигурят на Украйна това, от което тя се нуждае, за да поддържа системите си за противоракетна отбрана снабдени с достатъчно прехващачи. Всъщност невъзможността на САЩ и техните съюзници в НАТО да осигурят достатъчно ракети за противовъздушна отбрана – известни още като прехващачи – направи по-лесно за Русия да атакува и унищожи ключови военни цели, както и да разруши енергийната инфраструктура на Украйна.

Този дефицит на ракети и липсата на производство на артилерийски боеприпаси в САЩ позволи на Русия да увеличи скоростта, с която поема контрола над територии в Украйна днес.

Още: Тръмп обяви колко ще задели за инвестиции в сферата на изкуствения интелект

Още: Байдън оставил "вдъхновяващо" писмо на Тръмп, какво пише в него (ВИДЕО)

Съединените щати няма да останат без ракети още утре, но запасът от тях, както нападателни, така и отбранителни, намалява. Правителството на САЩ не е разкрило колко ракети-прехващачи са били дадени на Украйна за системите на противовъздушна отбрана NASAM, Hawk и Patriot, но се знае, че това не е достатъчно. Още: Украйна иска оръжия с голям обсег. Какво може да даде САЩ?

Също така се знае, че от Lockheed Martin и Raytheon около 740 ракети Patriot PAC-2/PAC-3 ще бъдат произведени през 2025 г., като годишното производство теоретично ще се увеличи до приблизително 1100 ракети до 2027 г. Това изглежда много, но от 22 февруари 2022 г. Украйна е изправена пред атаки от хиляди дронове и ракети.

Докато американската прокси война срещу Русия натовари ресурсите ни, едни военни действия с Китай може лесно да увеличат степента на употреба на ракети с корабно базиране в сравнение с това, което виждаме в Близкия изток. И като говорим за доставката на ракети с корабно базиране, към 1 февруари 2024 г. ВМС на САЩ са използвали най-малко 100 от стандартните си ракети само в Червено море.

Още: 18 щата с дело срещу заповедта за отмяната на гражданство по рождение на Тръмп

Още: Тръмпизмът бързо преля - от сайта на Белия дом до Овалния кабинет (ВИДЕО)

Доклад от юли 2024 г. разкрива, че ударната група на самолетоносача Dwight D. Eisenhower е изразходвала 155 ракети кораб-цел, 135 крилати ракети Tomahawk, 60 ракети въздух-въздух и допълнително 420 боеприпаса въздух-земя с цена всичките по милиони долара за брой. И този разход не включва ракетите, използвани от военни кораби, които не са в състава към тази ударна група през този период.

От юли насам флотът продължава да използва надценени, абсурдно скъпи ракети, за да сваля евтини дронове и ракети на хутите. Като добавим към бързината на употреба на ракети във флота, поне в два случая, април и октомври тази година, военните кораби използваха ПВО ракети SM-2 и SM-3, за да защитят Израел от ирански балистични ракети и дронове. Освен това от началото на годината американският флот използва много по-скъпите ракети SM-6, заедно със SM-2, в своите операции в Червено море. Още: Западните колебания ще струват още един ценен стратегически град на Украйна (ОБЗОР - ВИДЕО)

Не се знае колко ракети са използвани до момента, но това, което беше публично разкрито, трябва да се разглежда като много консервативна оценка. Освен това не знаем точните нива на запаси от критични оръжия, тъй като такава информация може да бъде от голяма полза за враговете на САЩ. Въпреки това, според доклад на Heritage Foundation, до 2023 г. Пентагонът е закупил приблизително 12 000 ракети SM-2, 400 ракети SM-3, 1500 ракети SM-6 и 9000 ракети Tomahawk Land Attack Missiles (TLAM). През същия този период американският флот е изразходвал най-малко 2800 стандартни ракети и 2900 TLAM.

Проблемите се натрупват

Хвърляйки повече светлина върху това как приблизително изглеждат сегашните ни резерви от ракети, The Wall Street Journal изчислява, че когато се вземат предвид тренировките и бракуването на по-стари оръжия, към 2020 г. са останали само около 4000 TLAM и оттогава САЩ са произвели само още около 250 TLAM. Следователно, тъй като голям брой ракети TLAMS, SM-2 и други тип SM бяха изразходвани през 2023 и 2024 г., ракетните запаси на САЩ продължават да намаляват.

Казано по друг начин, всички бойни кораби на флота могат да носят около 10 000 ракети в системите си за вертикално изстрелване, които могат да се използват за широкообхватна защита или атаки на далечни разстояния. Така че след като САЩ изразходват пълния комплект от ракети VLS, не им достигат приблизително 3000 ракети, за да могат да заредят напълно корабите си. Още: Руската пропагандна машина иска тотални бомбардировки в Курск: Реакциите на местни жители (ОБЗОР - ВИДЕО)

Още един аспект на това колко голям стрес може потенциално да бъде поставен върху запасите от ракети е, че макар САЩ да разполагат със сравнително голям брой ракети SM-2, то има едва около 400 ракети от клас SM-3, а това е отбранителната система, която е най-способна да унищожи мощни балистични ракети, преди да успеят да застрашат населени места или военни цели.

През април тази година два от разрушителите с управляеми ракети Arleigh Burke използваха 4 и 7 от оскъдните ракети SM-3, за да прехванат балистични ракети, изстреляни от Иран. Всяка от SM-3, в зависимост от модела, струва между 13 и 28 милиона долара. Следователно този един ангажимент струва на данъкоплатците в САЩ между 52 и 196 милиона долара.

Разбира се, американското усилване на отбраната на Израел не се ограничава до разхода на корабни ракети. На 21 октомври Израел получи една от седемте системи за противовъздушна отбрана THAAD на Съединените щати. Всяка от тези системи струва над милиард долара, а всяка ракета-прахващач THAAD струва 13 милиона долара. Като се има предвид, че пълното зареждане на системата THAAD, която е изпратена на Израел, е с 48 ракети, може да се предположи, че Израел е получил прехващачи на стойност минимум 600 милиона долара. Още: И без западни ракети Украйна стъжнява живота на Русия: с тях – още повече (ОБЗОР - ВИДЕО)

Към 2023 г. се считаше, че Иран разполага с над 3000 балистични ракети и много хиляди дронове. Следователно Иран може да предприеме още по-мащабни атаки в близко бъдеще, което ще наложи разполагането на допълнителни ПВО системи на САЩ, които да усилят в още по-голяма степен натоварената противовъздушна отбрана на Израел.

Всичко изброено по-горе би означавало дребни проблеми, ако Съединените щати влязат във война с Китай. Ако такова бедствие се случи, Вашингтон може бързо да изчерпи запасите си от ракети за няколко месеца или дори седмици. Доклад на Центъра за стратегически и международни изследвания установи, че за да се противопоставят на Китай, Съединените щати биха могли да изразходят 5000 ракети с голям обсег само за 3 седмици, пише Responsible Statecraft.

Следователно, тъй като американската отбранителна промишлена база вече е пренатоварена, очевидно трябва да се прави всичко възможно, за да се предотврати ескалацията на продължаващите конфликти и вместо това да се работи за постигането на устойчив мир в Близкия изток, както и да се работи за мир във войната в Украйна - заключението на Responsible Statecraft. Още: Доклади: Русия неутрализира успешно чрез заглушаване някои от американските оръжия

Автор: Майк Фреденбърг

Превод: Ганчо Каменарски

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес