Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Британец се признава за виновен за хакването на Twitter през 2020 г.

10 май 2023, 05:41 часа • 1162 прочитания

Британски гражданин, екстрадиран в САЩ миналия месец, се призна за виновен в Ню Йорк за осъществяването на една от най-големите хакерски атаки в историята на социалните медии, предаде Би Би Си.

Хакването на Twitter през юли 2020 г. засегна над 130 акаунта, включително тези на Барак Обама и Джо Байдън.

23-годишният Джоузеф Джеймс О'Конър, известен като PlugwalkJoe, се призна за виновен по обвиненията в хакерство, които предвиждат обща максимална присъда от над 70 години затвор.

Хакерската атака е била част от мащабна измама с биткойни.

О'Конър, който е бил екстрадиран от Испания, е превзел множество акаунти в Twitter и е изпращал туитове, в които е приканвал последователите си да изпратят биткойн на сметка, обещавайки да удвои парите им.

О'Конър е обвинен заедно с още трима мъже за измамата. Американският тийнейджър Греъм Иван Кларк се призна за виновен през 2021 г. Нима Фазели от Орландо, Флорида, и Мейсън Шепърд от Богнор Реджис във Великобритания бяха обвинени във федерални престъпления.

Помощник-главният прокурор на САЩ Кенет Полит-младши определи в изявление действията на О'Конър като "крещящи и злонамерени". Той заяви, че обвиняемият е "тормозил, заплашвал и изнудвал жертвите си, причинявайки им значителни емоционални вреди".

"Подобно на много криминални субекти, О'Конър се е опитвал да остане анонимен, като е използвал компютър, за да се крие зад скрити акаунти и псевдоними извън Съединените щати. Но това признание показва, че нашите следователи и прокурори ще идентифицират, открият и изправят пред съда такива престъпници, за да гарантират, че те ще понесат последствията за престъпленията си".

През 2020 г. около 350 милиона потребители на Twitter са видели подозрителни туитове от официалните акаунти на най-големите потребители на платформата. Хиляди се хванаха на измамата, вярвайки, че раздаването на криптовалути е истинско.

Киберекспертите се съгласиха, че последиците от хакерската атака в Twitter е можело да бъдат много по-тежки, ако О'Конър и другите хакери са имали по-сложни планове от схема за бързо забогатяване.

Можеше да се разпространи дезинформация, която да повлияе на политическия дискурс, а пазарите можеха да бъдат раздвижени например от добре формулирани фалшиви бизнес съобщения.

ОЩЕ: 

Мартин Стоянов
Мартин Стоянов Отговорен редактор
Новините днес