Британски гражданин, екстрадиран в САЩ миналия месец, се призна за виновен в Ню Йорк за осъществяването на една от най-големите хакерски атаки в историята на социалните медии, предаде Би Би Си.
Още: Доналд Тръмп: САЩ отново може да контролират Панамския канал
Още: Foreign Affairs: Ако Русия победи в Украйна, САЩ ще плащат многократно повече
Хакването на Twitter през юли 2020 г. засегна над 130 акаунта, включително тези на Барак Обама и Джо Байдън.
23-годишният Джоузеф Джеймс О'Конър, известен като PlugwalkJoe, се призна за виновен по обвиненията в хакерство, които предвиждат обща максимална присъда от над 70 години затвор.
Хакерската атака е била част от мащабна измама с биткойни.
Още: Конгресът на САЩ защити американското правителство до пролетта, после Тръмп да му мисли
О'Конър, който е бил екстрадиран от Испания, е превзел множество акаунти в Twitter и е изпращал туитове, в които е приканвал последователите си да изпратят биткойн на сметка, обещавайки да удвои парите им.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Десетки хиляди кубинци протестираха срещу санкциите на САЩ (ВИДЕО+СНИМКИ)
О'Конър е обвинен заедно с още трима мъже за измамата. Американският тийнейджър Греъм Иван Кларк се призна за виновен през 2021 г. Нима Фазели от Орландо, Флорида, и Мейсън Шепърд от Богнор Реджис във Великобритания бяха обвинени във федерални престъпления.
Помощник-главният прокурор на САЩ Кенет Полит-младши определи в изявление действията на О'Конър като "крещящи и злонамерени". Той заяви, че обвиняемият е "тормозил, заплашвал и изнудвал жертвите си, причинявайки им значителни емоционални вреди".
"Подобно на много криминални субекти, О'Конър се е опитвал да остане анонимен, като е използвал компютър, за да се крие зад скрити акаунти и псевдоними извън Съединените щати. Но това признание показва, че нашите следователи и прокурори ще идентифицират, открият и изправят пред съда такива престъпници, за да гарантират, че те ще понесат последствията за престъпленията си".
Още: Байдън ще обяви последен военен пакет за Украйна по линия на договори с американски компании
Още: САЩ забраняват дроновете и над Ню Джърси
През 2020 г. около 350 милиона потребители на Twitter са видели подозрителни туитове от официалните акаунти на най-големите потребители на платформата. Хиляди се хванаха на измамата, вярвайки, че раздаването на криптовалути е истинско.
Киберекспертите се съгласиха, че последиците от хакерската атака в Twitter е можело да бъдат много по-тежки, ако О'Конър и другите хакери са имали по-сложни планове от схема за бързо забогатяване.
Можеше да се разпространи дезинформация, която да повлияе на политическия дискурс, а пазарите можеха да бъдат раздвижени например от добре формулирани фалшиви бизнес съобщения.
ОЩЕ: