Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Бивш президент на Аржентина може и да не се размине със затвора

02 август 2022, 07:40 часа • 2334 прочитания

Президентът на Аржентина Кристина Кирхнер е контролирала "изключителна корупционна матрица", когато е била държавен глава от 2007 до 2015 г. Това твърди прокуратурата в страната и го каза по време на процеса за корупция срещу Кирхнер.

При изнасянето на заключителните аргументи прокурор Диего Лусиани заяви пред съда в Буенос Айрес, че Кирхнер и съпругът ѝ Нестор (2003-2007 г.), когото тя замени на президентския пост, са били точно на върха на "пирамидално незаконно сдружение". "Между 2003 г. и 2015 г. в рамките на държавата е действало незаконно сдружение с уникални характеристики", заяви Лусиани.

"Когато Нестор Кирхнер пое президентския пост на страната, а по-късно и съпругата му... те инсталираха и поддържаха в рамките на националната и провинциалната администрация на Санта Крус една от най-необикновените корупционни матрици, които за съжаление някога са съществували в страната", добави прокурорът.

Кирхнер е подсъдима за предполагаемо измамно възлагане на обществени поръчки за строителство, от което се твърди, че се е облагодетелствал бизнесменът Лазаро Баес. Прокурорите твърдят, че Баес е получил повече пари за проектите, няколко от които според обвинението остават незавършени.

69-годишната Кирхнер е обект на около дузина разследвания за престъпления, включително вземане на подкупи, пране на пари и възпрепятстване на правосъдието. Някои от делата са прекратени, но поне пет от тях са в съдебна фаза. Тя твърди, че е обект на политическо преследване и злоупотреба с политизираната и дясно ориентирана съдебна система, която нейната лявоцентристка политическа коалиция с президента Алберто Фернандес си е поставила за цел да реформира.

Фернандес, който беше началник на кабинета на Кирхнер, когато тя беше президент, свидетелства в нейна защита през февруари, като заяви, че по нейно време не е имало "произволни" разходи.

Обвинението ще представи заключителните си аргументи в рамките на девет заседания през следващите три седмици, след което ще дойде ред на защитата.

Процесът започна през май 2019 г., изслушани бяха повече от сто свидетели, като се наложи да бъде прекъснат през 2020 г. заради пандемията от коронавирус.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес