Apple трябва да плати повече от 500 милиона долара обезщетение и лихва за нарушения на 4G патент, държан от компанията за интелектуална собственост PanOptis, постанови съд в Тексас.
Още: САЩ изпратиха тежки бомби на Израел
Още: Грипът пълни болниците в САЩ - по-тежък ли е от Covid-19?
Технологичният гигант, който в момента струва почти 2 трилиона долара, ще обжалва решението, съобщиха местните медии.
PanOptis, която е специализирана в лицензирането на патенти, изправи Apple пред съда през февруари миналата година, като заяви, че „ябълката“ отказва да плаща за използването на 4G LTE технологии в своите смартфони, таблети и часовници.
"Ищците многократно са преговаряли с Apple за постигане на споразумение за лицензи“, които Apple нарушава, се казва в съдебното дело.
Още: На "миротвореца" Тръмп няма да му е толкова лесно
Още: Кит погълна гребец на каяк: Баща му случайно записа ВИДЕО на страшния момент
"Преговорите бяха неуспешни, тъй като Apple отказва да плати франчайз на лиценза на ищеца."
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Мъск с нов принос за ръста на раждаемостта: Инфлуенсърка обяви, че е родила 13-то му дете
Още: "Делегирал практически безконтролни правомощия": Прокурори заведоха дело срещу Тръмп и Мъск
Apple твърди безуспешно, че патентите са невалидни.
„Съдебни дела от този тип на компании, които натрупват патенти, просто за да тормозят индустрията, служат само за заглушаване на иновациите и вредят на потребителите“, се казва в съобщение на Apple.
Случаят е един от многото патентни искове от лицензиращи фирми, които не произвеждат продукти, но притежават права върху определени технологии. Критиците наричат тези фирми „патентни тролове“.
Още: Тръмп: Европейците губят свободата си на словото (ВИДЕО)
Още: Бразилският президент Лула заплаши с реципрочност в спора за митата на САЩ върху стоманата
Съдът в Тексас два пъти се произнася срещу Apple в миналото, като изисква от компанията да плати стотици милиони долари на VirnetX - друга компания, специализирана в патентни съдебни спорове.
На своя уебсайт PanOptis предлага да управлява патентите на своите клиенти, което им позволява да се концентрират върху „иновации и ново развитие“.