Не се препоръчва въздържането от ваксина срещу коронавирус при жени, които смятат да забременяват скоро, бременни и кърмещи. Това пишат в обновените си препоръки от Американската асоциация по репродуктивна медицина. Оттам уточняват, че тези препоръки са в унисон с позицията на Съвета за имунизационни практики на Центъра за контрол и превенция на болестите в САЩ, Американския колеж на акушеро-гинеколозите и Обществото по фетална медицина.
От асоциацията по репродуктивна медицина препоръчват още да бъдат насърчавани да се ваксинират всички пациенти, които в момента провеждат лечение на безплодие. Тъй като това не е жива ваксина, не е нужно да се отлагат опитите за зачеване, както и да се отлагат те до прилагането на втората доза, пишат още експертите.
Ваксините на Pfizer и Moderna са мРНК и се нуждаят от два приема – 21 дни за първия продукт и 28 за втория. Ваксините доставят това мРНК в клетките до мястото на инжектиране, като този пратеник инструктира клетките на тялото да създават S спайк протеина на вируса. То се разпознава от имунната система като чуждо, в резултат на което тя започва да образува антитела. Самата мРНК бързо се разпада и не навлиза в ядрото на клетката. Рядко някои индивиди може да бъдат алергични към част от тези липиди. Именно поради тази причина е нужно повишено внимание, когато ваксината се прилага при лица, проявили алергия при предишно имунизиране, обясняват специалистите в публикацията си.
Те уточняват, че изграждането на имунитета отнема време, че все още не е ясно дали ваксинираният индивид разпространява коронавируса и че макар да е 95 на сто ефикасна, ваксината не предпазва напълно от COVID-19.