"15% от нужните материали за производство на компоненти за телефони (смартфони) се добиват само в една мина в ДР Конго. Именно в минните райони на ДР Конго се водят сражения и голяма част от мините за редкоземни елементи са оспорвани. Сегашната вълна на насилие започна на 26 януари, когато членове на Силите за отбрана на Руанда (FDR) и на бунтовническото движение "Движение 23 март" (М23) навлязоха в град Гома, столицата на провинция Северно Киву в Демократична република Конго. В рамките на 48 часа те поеха контрола над града, в който живеят около един милион жители и почти толкова разселени лица. Въоръжените сили на ДРК (FARDC), техните спомагателни милиции и частните военни компании, наети от държавата - сред които стотици бойци от Източна Европа - са изтласкани, а мнозина от тях пленени". Това написа в своя профил във Facebook Руслан Трад, експерт по въпросите на Близкия изток.
Руанда - нов важен регионален играч
Според Трад, превземането на Гома е голяма изненада, защото би трябвало защитниците да са повече и по-добре въоръжени: 10 000 срещу 8000. От страна на защитниците са били и сините каски на ООН - още един пример колко неефективни са те, когато действително се стигне до боеве и защо украинският президент Володимир Зеленски не гори от желание сини каски да пазят бъдещ мир в Украйна.
"Заради липсата на силна международна общност и ерозиране на международното право, офанзивата (на Руанда) е въпрос на време. За пети път в рамките на 30 години Гома и околностите падат в ръцете на бунтовниците и конгоанската армия се срива. Въпреки че през 2024 г. военният бюджет нарасна до 1 млрд. долара, не е ясно каква част от него е била присвоен, а войниците не виждат защо да умират за жълти стотинки, докато са зле нахранени, настанени, екипирани, обучени и ръководени, и когато висши офицери присвояват част от дневните дажби", коментира Трад.
По думите му, Руанда става все по-силен регионален фактор и прилага в Конго методи на действие, познати от поведението на Руската федерация в Източна Украйна - специално "по учебника за сепаратизъм". "Руанда е по-малко зависима от международната помощ, а многостранната дипломация е в криза. Руанда продължава да развива икономиката си благодарение на инвестициите на чуждестранни компании, привлечени от страната, управлявана с железен юмрук от Пол Кагаме повече от 30 години", добавя Трад.
Източник: Ruslan Trad/Facebook