Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Путин е "гладен" за злато, литий и уран - гони още западни компании от Африка

17 януари 2025, 14:00 часа • 2493 прочитания

Канадската компания за добив на злато Barrick Gold временно преустанови добивните си дейности в Мали, а Русия е готова да запълни потенциалния вакуум, както вече е правила в съседни африкански държави. Режимът на издирвания от съда в Хага диктатор Владимир Путин потрива ръце при всяка удобна възможност да набере още повече средства, които да вкара за финансиране на агресивната война в Украйна.

Конфликтът между хунтата и една от най-големите минни компании в света

Barrick Gold спря дейността си, след като малийската хунта конфискува запасите на фирмата на стойност над 200 млн. долара. Barrick е втората по големина минна компания в света и притежава договора за мината "Лоуло-Гоункото" в югозападната част на Мали. Мината е произвела 19,4 тона злато през 2022 г. На нея се пада почти една трета от добива на злато в страната. Reuters съобщава, че загубата на мината ще намали годишната печалба на Barrick Gold - преди лихви, данъци и амортизация - с 11%.

Още: Politico: През 2025 ЕС купува рекордни количества руски втечнен газ

Правителството на Мали и Barrick не успяха да се споразумеят за преструктуриране на договора, след като Мали реформира своя минен кодекс през 2023 г., за да си осигури по-голям дял от приходите от миннодобивната дейност. Военната власт в африканската държава, която е подкрепяна от Русия, се опита да окаже натиск върху Barrick Gold да се съобрази с новите правила, докато компанията настояваше, че договорът ѝ се основава на минен кодекс от 1991 г. и не може да бъде променян „по желание“. През септември 2024 г. Мали арестува четирима малийски служители на високо ниво в Barrick за предполагаеми „финансови престъпления“. По-късно беше издадена заповед за арест на главния изпълнителен директор на добивния гигант.

Още: Заради кървавата баня с ЧВК "Вагнер": Мали скъса отношенията си с Украйна

Снимка: Kremlin.ru

През декември 2024 г. Barrick предупреди, че условията в мината "Лоуло-Гоункото" са се влошили, след като малийската хунта е започнала да задържа служители без причина и да блокира доставките на злато. Barrick Gold заплаши да замрази дейността си в началото на януари 2025, след като военната власт поиска да конфискува златните ѝ запаси.

Още: Киев: Не сме замесени в инцидента с "Вагнер" в Мали, решението за скъсване на дипломатическите отношения е прибързано

Планът на Русия сработва

Решението на Barrick е резултат от многогодишна кампания на Русия за оказване на натиск върху западните златодобивни компании да напуснат Мали. През август 2023 г. хунтата прие нов кодекс, който премахна данъчните облекчения за международните компании и увеличи максималния дял на Мали в златните мини от 20% на 35%. Хунтата публично оформи новия данъчен кодекс като част от програмата си за суверенитет. Малийски официални лица заявиха, че новите правила позволяват „златото да блести за малийците“ и че целят да върнат минералните богатства на гражданите на страната.

Френското списание Jeune Afrique цитира анонимни малийски източници, които твърдят, че реформираният кодекс е първата планирана стъпка към „експроприация на Barrick Gold, но без това да става твърде открито“. След това хунтата започна с арестите не само в тази компания, а и в австралийската Resolute Mining - заради неспазване на новия кодекс. Експерти от минната индустрия предупредиха, че тези мерки са увеличили финансовите затруднения на засегнатите западни минни компании и биха могли да ги накарат да се оттеглят от Мали. Няколко по-малки минни фирми обаче преструктурираха договорите си, а повечето от тях засега са останали в региона на Сахел, за да се опитат да защитят стотиците милиони долари, които са инвестирали в обектите си.

Още: Судан е отрязал Путин - Русия няма да има военноморска база на Червено море

И преди Москва е действала така в Африка

След пристигането на частната военна компания „Вагнер“ през 2021 г. Русия лобира в Мали за изселването на западните златодобивни компании и преразпределянето на договорите към руски фирми. Свързани с "Вагнер" лица основаха две фиктивни компании в страната през 2021 г. и 2022 г.

Снимка: Getty Images

Всички тези усилия съвпадат с плана, който "Вагнер" използва, за да получи достъп до златните мини в Централноафриканската република. През 2022 г. Jeune Afrique съобщава, че свързани с ЧВК лица са насърчавали малийските власти да национализират мините си и да преразгледат договорите за добив на три от най-доходоносните мини в Мали - включително "Лоуло-Гоункото" на Barrick. Според анонимни малийски източници това е най-предпочитаният от Русия обект. Споменава се и мината "Сяма" на австралийската фирма Resolute Mining.

Още: Най-малко седем руски наемници са били убити от ислямистки бойци в Мали

От март 2024 г. Мали и Русия засилват сътрудничеството си в областта на използването на природни ресурси. На 21 март малийски и руски официални лица разработиха геоложка карта за по-добро проучване на ресурсите. След това двете страни подписаха серия от споразумения за експлоатация на нефт, уран и газ в северната част на Мали. Малийски официални лица подписаха меморандум за разбирателство с руската група Uranium One през юли 2024 г. и обсъдиха съвместен проект за литий с руски служители на събитие в Москва в края на септември. Uranium One Group е дъщерно дружество на руската държавна ядрена компания „Росатом“ и се очаква да започне добив на литий в южната част на Мали през следващите 24 месеца.

Още: Русия е в капан: Бяга от Сирия към две страни в Африка, но и там режимите може да рухнат

Русия използва същата стратегия, за да си осигури достъп до уранови находища в съседен Нигер, след като подкрепяната от ЧВК "Вагнер" нигерска хунта оказа натиск върху западните минни компании да преустановят дейността си. Bloomberg съобщи, че "Росатом" е обсъждала с нигерски официални лица поемането на контролираните от Франция доставки на уран в страната през юни 2024 г. След това нигерската военна власт отмени разрешителното за експлоатация на една от двете действащи мини на френската държавна минна компания Orano. Причината - Orano не се е съобразила с ултиматумите за възобновяване на производството в обекта. Френската фирма обаче твърди, че решението е било "свършен факт" и че хунтата е блокирала усилията на Orano да възобнови производството и да договори достъп до мината. След това Orano спира дейността на последната си активна мина в Нигер през октомври 2024 г. поради затварянето на границата с Бенин след преврата в Нигер през 2023 г. Бенин е основен експортен коридор за уран, а затварянето на границата блокира износ на стойност близо 318 млн. долара през 2023 и 2024 г.

Миналата година нигерският министър на минното дело Усман Абарчи покани руски компании да проучат природните ресурси на страната и потвърди, че общува с множество руски минни компании за уран и други природни ресурси.

Още: Под прикритие: Орбан и Путин играят заедно в Африка?

Снимка: Getty Images

Защо Русия толкова много иска достъп до полезни изкопаеми в Африка?

По-големият достъп на Русия до добив на полезни изкопаеми в Сахел ще даде тласък на руската икономика и ще намали усилията на Запада за икономическа изолация на Москва, анализира американският мозъчен тръст Институт за изучаване на войната (ISW).

Русия неведнъж се е опитвала да получи достъп до природни ресурси - предимно злато - от партньорствата си с африкански държави, за да компенсира ефекта от западните санкции.

Още: Отмъщение за избити "вагнеровци": Русия нанесла удар по туарегите в Мали с турски дрон?

Руската федерация не произвежда литий, който е от решаващо значение за зелената енергия поради използването му в акумулаторни батерии за мобилни телефони, лаптопи и електрически превозни средства. САЩ включват лития в списъка на ключовите минерали, което означава, че той е важен за националната и икономическата сигурност и че световното търсене изпреварва предлагането. Китай доминира на световния пазар на литий, но Русия се опитва да навлезе чрез минни сделки в Боливия - може би има възможности да ползва и литиевите находища в Източна Украйна. Промяната на позицията на Москва идва, след като Аржентина и Чили спряха износа на литий за Русия през 2022 г. поради западните санкции.

Снимка: iStock

Стремежът към добива на уран има за цел да увеличи влиянието на Кремъл върху пазара на ядрена енергия, за да подобри и влиянието върху страните, които се опитват да намалят покупките на руски газ. Нигер е седмият по големина производител на уран в света, както и вторият по големина на африканския континент, и разполага с най-качествените уранови руди в Африка. Франция може да бъде особено уязвима от загубата на достъп до нигерски уран, тъй като разчита на ядрена енергия за 68% от електроенергията си и през последното десетилетие Нигер ѝ дава близо 20% от урана, който тя внася за захранване на ядрените си енергийни съоръжения. През последните години Франция се опитва да диверсифицира доставчиците си.

Още: Путин се отказва от злато за военната си машина: Русия сменя страната във войната в Судан

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес