Перу временно спря клиничните изпитания на ваксината за коронавирус, произведена от китайския гигант Sinopharm, след като откри неврологични проблеми при един от доброволците, съобщи БГНЕС.
Още: Бягство от Сирия: Русия прехвърля все повече военна техника в Либия (ВИДЕО)
Още: Няколко деца загинаха при блъсканица на панаир в Нигерия (ВИДЕО)
От Националният здравен институт заявиха, че са решили да прекъснат процеса, след като доброволец е получил затруднения с движението на ръцете си, съобщават местните медии.
„Преди няколко дни сигнализирахме, както се изисква от нас, на регулаторните органи, че един от нашите участници (в опити) е проявил неврологични симптоми, които биха могли да съответстват на състояние, наречено Синдром на Гилен-Баре“, каза главният изследовател Герман Малага в коментар пред медии. Синдромът на Гилен-Баре е рядко и незаразно разстройство, което засяга движението на ръцете и краката. Перу обяви временна извънредна здравна ситуация в пет региона през юни след множество случаи.
През 70-те години на миналия век кампания за ваксиниране на американци срещу предполагаемо опустошителния щам на свинския грип беше спряна, след като около 450 от ваксинираните развиха синдрома, който също може да причиняти парализа.
Още: Судан е отрязал Путин - Русия няма да има военноморска база на Червено море
Още: Най-малко 20 загинали при потъването на лодка с мигранти край Тунис
Клиничните изпитания в Перу за ваксината на Sinopharm трябваше да приключат тази седмица след тестове върху около 12 000 души. Ако са успешни - което няма да стане известно до средата на 2021 г. – се очаква правителството на Перу да закупи до 20 милиона дози, за да ваксинира две трети от населението си.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Мистериозно заболяване кара хората да треперят неконтролируемо в Уганда (ВИДЕО)
Още: Френската военна помощ пристигна на остров Майот, където загинаха поне хиляда души
Перу има едно от най-високите нива на смъртност на глава от населението от вируса, който към петък е причинил 36 499 смъртни случая и 979 111 инфекции.