Трябва да осигурим подаръци за еврочиновниците, които ще дойдат в България по време на европредседателството ни, за да си пазим имиджа и защото тези чиновници с нетърпение очакват подаръците си. Така директорът на дирекция "Подготовка и провеждане на председателството" Яна Дочева обясни защо ще харчим 1,2 млн. лева за подаръци по време на европредседателството ни.
Коментар на редактора
Крайно интересен факт е, че Дочева заяви, че се подготвят 50 000 подаръчни комплекта, а министърът по европредседателството ни Лиляна Павлова вече обяви, че за шестте месеца, в които ще водим ЕС, се очаква около 22 000 души да посетят България. Излиза, че подготвяме по два подаръчни комплекта на човек – ако числата са верни.
Ето такива несъответствия ясно показват как държавата ни харчи излишно и неаргументирано. Защото аргументът да не се излагаме пред чужденците отдавна е писнал на всеки трезвомислещ. Чакали си подаръците еврочиновниците – те нали идват да работят, не идват да празнуват?
След избухването на световната финансова криза, след Гърция, след Brexit всякакви политици – и български, и европейски, обясняваха как Брюксел трябва да промени чиновническия си маниер на поведение. Излиза, обаче, че ще се променяме, но без да махаме "подаръчетата". При това положение как да не се ядоса обикновеният човек – този, който дори похвала не получава при добре свършена работа, но отнася всички негативи при грешка или провал? Подаръци и награди се дават за добре свършена работа. Другото е просто слагачество – доста типично за българската държава поведение. Така че – защо да не променим традицията и подаръци да има след свършена работа, дала резултат?