Предсрочните парламентарни избори изглеждат все по-вероятни. Колкото и да ни говорят, че и те няма да променят картинката, оставането в сегашната ситуация изглежда още по-лош вариант.
Шансовете нещата някак си да се променят, за съжаление, не зависят само от нас и от желанието ни за промяна. Виждаме какво се случи с хората, които се захванаха да променят корупционното блато, в което тъне държавата от години. Но ако протестите се съчетаят със сериозна намеса от страна на европейските институции, тогава вече ще можем да разчитаме на по-масиран отглас в Европа за ставащото в България. Още: „Die Welt“ за България и Пеевски: Как един олигарх разширява властта си в страната, присъединяваща се към еврозоната
Европа ни гледа под лупа
Колкото и редки да са, публикациите за родната корупция са ни от полза, защото насочват вниманието на европейската аудитория към безобразията, които ражда корупцията. Така например в статията на Die Welt от четвъртък се посочва санкционираният от САЩ и Великобритания по закона „Магнитски“, който закон наказва нарушенията на човешките права по света. Пеевски е обвинен в „системна корупция“, „търговия с влияние и подкупи с цел защита от обществен контрол“ и „упражняване на контрол върху важни институции и сектори на българското общество“, пише изданието.
Публикацията е ценна и с това, че изтъква как напиращият към властта лидер на "Ново начало" е предостатъчно компрометиран, но срещу него никога не е имало съдебно производство: „Разследващите журналисти го обвиняват в кражба на милиони от фондовете на ЕС, участие в тежки престъпления, контрабанда и корупционни контакти с Москва. Европейският прокурор Теодора Георгиева заяви в интервю, че е била заплашвана от олигарха по време на разследванията за злоупотреба със средства на ЕС. В България обаче никога не е имало съдебно производство срещу Пеевски“. Още: Когато г-н Пеевски се чувства сигурен, той ще е този, който ще натисне копчето на кабинета
Аз на тебе, ти на мене
Някои анализатори прогнозират, че Борисов и Пеевски са се договорили вече за следващия кабинет, като единият да е премиер, а другият - вице. Втората версия е Пеевски сега да си стане вицепремиер, без да се ходи на избори. Това можело да стане, ако правителството закъса с парите през август - идеално време за кабинетни рокади.
Въпросът обаче е каква обществена реакция ще предизвика един такъв вариант? Още: Радан Кънев: Предупредих ЕНП, че вероятно следващите жертви на Пеевски ще са от ГЕРБ
Апропо, новият дълг дали не беше редно да бъде малко повече публично артикулиран, защото така стои някак набързо решен и с неясна политическа подкрепа.
Тук е добре да припомним, че само допреди дни Борисов категорично отхвърляше вероятността за предсрочни избори. И изведнъж обяви: „Ако продължат да искат да свалят правителството, най-добре да се преброим пак“.
Забележете - това изявление идва в мига, в който хората излизат на улицата заради ареста на варненския кмет Благомир Коцев. Площадите в София и Варна са пълни. Общественото недоволство расте лавинообразно.
Защо Борисов заговори за избори сега
Нека да се върнем на Борисов. Какво го накара да вземе такова решение - да заговори за избори? И наистина ли го е взел, или само така си говори, за да сондира обстановката? Още: Партия на Радев през април-май след недоволство от еврото: Прогнози на Мария Пиргова (ВИДЕО)
Най-вероятното обяснение е, че са се разбрали с Феномена за изборите. От доста време се разиграва театрото "Един е Пеевски и Борисов е неговият пророк". Може и да са се разбрали.
Другият вариант за Борисов е битката му с Пеевски вече да е на литър кръв и метър кожа. Знаем, че те не могат един без друг. На симбиозата им се крепи цялата родна конструкция, колкото и да е проядена от корупция.
Но също така добре знаем, че няма как това да продължи безкрайно дълго. Или единият трябва да победи другия, или да се сринат взаимно.
Може и да не е много реалистично, но пък как добре звучи!
Автор: Евелина Гечева