Мисля, че страните от ЕС, НАТО и Русия имат общи проблеми. Колкото по-бързо намерим общ език, толкова по-бързо съществуващите проблеми ще бъдат разрешени.
Това заяви в интервю за руската агенция ТАСС вицепремиерът и министър на отбраната Красимир Каракачанов.
Красимир Каракачанов е един от лидерите на Обединените патриоти. Той засегна в интервюто отношенията между Русия и България, разказа за съставянето на новото правителство на премиера Бойко Борисов и за плановете за модернизация на българската армия, отбелязва още БГНЕС.
ТАСС: В Деня на победата вие участвахте в церемонията по поднасянето на венци на Паметника на незнайния воин, говорихте с участниците в акцията „Безсмъртният полк“. Какво означава за България датата 9 май?
Красимир Каракачанов: 9 май е важен ден не само за България, той е важен за цяла Европа, за целия свят. Тази дата означава краят на една от най-големите войни, поставяща си за цел унищожението. Тази дата означава победа на обикновените хора, на нормалното общество над фашизма. Много е хубаво, че този ден стана едновременно и Ден на Европа. Това ни напомня, че самото съществуване на Европа е зависело от изхода на Втората световна война /1939-1945 г./ Когато говорим за 9 май, то преди всичко ние трябва да отдадем уважение към Русия, която пое основната тежест на войната, даде в името на Победата живота на милиони свои граждани и огромни материални ресурси. Но ние не трябва да забравяме и останалите държави, които допринесоха за Победата, включително и приносът на малка България, която се включи в бойните действия в края на войната и помогна за нейното по-бързо приключване.
ТАСС: Какво мислите за бъдещите отношения между Русия и България?
Красимир Каракачанов: Нашите връзки, отношенията между нашите страни, трябва да се развиват и разширяват. Ние сме народи, които имаме много общо в историята. Когато говорим за руско-българските отношения от историческа гледна точка, то ние не трябва да говорим само за Руско-турската освободителна война /1877-1878 г./. В нашата история е имало моменти, когато ние сме се движели в различни посоки, но това не е основание днес отношенията да се влошават и ние да говорим за някаква вражда. Смятам, че отношенията между България и Русия трябва да се развиват спокойно, както между страни, които нищо не делят помежду си, но които ги свързват много неща в областта на културата, езика и историята.
ТАСС: Това ще се случи ли?
Красимир Каракачанов: Защо не? Смятам, че пред днешния свят стоят сериозни заплахи, свързани с тероризма и радикалния ислямизъм. Мисля, че страните от ЕС, НАТО и Русия имат общи проблеми. Колкото по-бързо намерим общ език, толкова по-бързо съществуващите проблеми ще бъдат разрешени. Християнската европейска цивилизация, към която принадлежи Европа, съответно, България и Русия, преживява днес сериозни изпитания.
ТАСС: А по какъв начин трябва да се решат тези проблеми?
Красимир Каракачанов: Проблемите могат и трябва да се решават в условията на честни и открити отношения. Когато проблемите съществуват, те трябва да се решават на масата на преговорите, а не с традиционните за Студената война методи.
ТАСС: През следващите две-три години ще се запази ли относителното спокойствие в света?
Красимир Каракачанов: Струва ми се, че работата на новата американска администрация, промените, които настъпват в ЕС, трябва да доведат до това. Русия е част от европейската цивилизация, но като империя тя винаги е имала своите интереси на Изток, което се обяснява геополитически. Тези нейни интереси не трябва да пречат на развитието на сътрудничеството.
От икономическа гледна точка Европа и Русия имат много общи интереси. Русия е един от най-големите износители на енергийни ресурси – петрол и природен газ. От друга страна, европейските държави и САЩ са най-големите инвеститори в Руската федерация. Когато интересите работят в една посока, не трябва да се търсят изкуствени политически различия.
ТАСС: А тези различия, които съществуват днес, как могат да бъдат преодолени?
Красимир Каракачанов: Това са политически различия. Смятам, че те могат да бъдат преодолени. Разбира се, съществува ситуацията в Украйна, която поражда недоверие между Русия и Европейския съюз, Русия и НАТО, но аз винаги съм бил привърженик на решаването на проблемите с помощта на преговорите, а не със сила. Нито една страна няма да спечели от конфронтацията, особено, ако тя се задълбочава.
ТАСС: Да поговорим за България, за новото правителство на страната, за това как се е формирало. Мнозина, както и преди са учудени от коалицията между ГЕРБ и „Обединените патриоти“.
Красимир Каракачанов: По време на преговорите за съставянето на новото българско правителство всичко бе пределно ясно и нашият диалог беше лек. Първоначално обсъдихме програмата на бъдещия кабинет, програмата за управлението на страната, заедно помислихме, какви основни въпроси трябва да решим в рамките на 4-годишния мандат.
След това говорихме за схемата на обсъждане и решение на въпросите в рамките на коалиционното сътрудничество, подписахме споразумение между ГЕРБ и „Обединените патриоти“ за принципите на коалиционното управление. Едва след това започнахме да обсъждаме постовете в изпълнителната власт. Когато работата е организирана по подобен начин – принципи, механизми за взимането на решения – тогава и третият въпрос за постовете се решаваше вече лесно.
ТАСС: Но приоритетите на ГЕРБ силно се различават от нашите намерения?
Красимир Каракачанов: Ние нямахме трудности в преговорите, защото ние, патриотите, през последните две години вече бяхме в полукоалиционни отношения с ГЕРБ. Ние подкрепихме в парламента цяла серия от инициативи на ГЕРБ, обсъждахме заедно мерките за борба с битовата престъпност, политиката на увеличаване на доходите на гражданите и останалите проблеми на страната. Когато партньорите се познават добре един друг, тогава преговорите вървят лесно.
ТАСС: А въпросът за външната политика, по-конкретно, вашата и на ГЕРБ позиции по отношение на Русия са доста различни?
Красимир Каракачанов: Съгласен съм, че ГЕРБ заемат позиция различна от нашата. ГЕРБ – член на Европейската народна партия, която взема определени колективни решения. Ние не сме член на европейска политическа структура и затова сме свободни в своите маневри.
ТАСС: Да, но сега вие влизате в управленския екип, заемате поста вицепремиер и министър на отбраната?
Красимир Каракачанов: Ние нямаме различия по двете основни неща: България е член на Европейския съюз и НАТО. Това не подлежи на никакво съмнение и ревизия. Но след това следват различни нюанси, по-конкретно, ние имаме различен поглед върху това, как трябва да изглежда и да се развива Европейския съюз. Ние смятаме, че ЕС се нуждае от реформиране. Системата на взимане на решения се нуждае от корекция, защото в днешния си вид тя напомня старите спокойни времена. Трябва да решаваме проблема с нашествието на нелегалните мигратнти, ислямския радикализъм, тероризма. Преди 10, 20, 30 години, когато се формираше идеологията на Европейския съюз в неговия днешен вид, много от тези проблеми не съществуваха. По тези въпроси нашите позиции се различават, но както се казва, ЕС е единен в своето многообразие и в това многообразие няма нищо лошо.
ТАСС: Въпреки това каква ще бъде външната политика на България в близко бъдеще?
Красимир Каракачанов: Това не е моят ресор в правителството, но в своята програма сме записали, че България е член на ЕС и НАТО, че решенията се взимат на базата на националните интереси на държавата, без да позволяваме на никого да се намесва в нашите вътрешни работи. Има страни, които се опитват да ни се месят и деликатно, и по-твърдо, което еднозначно е незаконно и не е предвидено от нито един международен договор.
ТАСС: А по отношение на Русия?
Красимир Каракачанов: Винаги съм казвал, че трябва да развиваме активни отношения. Активни от гледна точка на диалога. И в областта на културата, и в икономиката. Въпросите за доставката на газ отново станаха актуални. Съществуват много въпроси, по които ние трябва да говорим заедно. Аз съм откровен човек и смятам, че трябва да говорим и с руснаците, и с американците, и с останалите партньори откровено. По-добре да кажем това, което реално мислим, да защитим своето мнение и интереси, отколкото да се срамуваме да говорим откровено.
ТАСС: В повечето български военни части се използва руска военна техника, как ще се развива сътрудничеството в тази област?
Красимир Каракачанов: Тази техника, която съществува, трябва да се поддържа в изправно състояние. Частично за това ни помагат руските партньори, част от тази работа се извършва в България. Истината обаче е, че тази техника е остаряла. Появиха се нови видове оръжия, от които се нуждае и нашата авиация, и флота, и пехота.
Смятам, че техниката за флота и пехотата България сама трябва да си произвежда, но ние никога не сме произвеждали самолети и едва ли ще ги правим в бъдеще. Затова бойните кораби и бронираните машини ние можем и трябва да произвеждаме сами, едновременно решавайки проблема с превъоръжаването на армията. Това е скъпо удоволствие, но ние трябва да платим, защото положението в света е много неспокойно.
ТАСС: Ще бъде ли осъществена вашата идея за въвеждането на задължителна военна служба в България?
Красимир Каракачанов: Ще бъде организирано военно обучение в училищата. Също така ще решаваме въпроса с доброволната служба в армията. По въпроса за въвеждането на наборна служба предстоят дискусии.