Футболът победи сокъра, вратар спаси САЩ от погром срещу Белгия

28451

38 възможности за гол, 27 точни удара във вратата! Това направи Белгия срещу нелепия тим на САЩ в странния последен 1/8-финал на световното първенство. Шоуто за зрителите завърши с победа за европейците с 2:1 след продължения. 0:0 в редовното време за да затвърди колко равностоен е този Мондиал, поне като резултати. Фестивал на пропуските, изключителен Тим Хауърд на вратата на САЩ и обидно слаб тим на американците в защита. Белгия е на 1/4-финал, а съперникът там Аржентина може да е спокоен, тъй като всеки по-сериозен тим днес щеше да победи американците с резултат, близък до двуцифрения.

Още в първите секунди стана ясно какво ни чака. Дивок Ориги се отскубна и излезе сам срещу Тим Хауърд, но вратарят спаси.

След взривния старт, мачът "заспа" в следващите минути. Най-интересното действие бе нахлул на терена фен, с когото стюардите бързо се справиха.

САЩ показа зъби за първи път в мача в 21-ата минута. Тогава Клинт Демпси се оказа на добра позиция, но ударът му бе спасен. Белгия отговори с много опасна контраатака в 23-ата минута, когато ударът на Кевин Де Брюне премина покрай вратата.

Белгия отново не демонстрираше играта, която всички очакват от този пълен с талант тим. Еден Азар бе незабележим и не успя да поведе своя тим. Белгия нямаше лидер. Нямаше и идея как да превзема вратата на американците. Те пък бяха безкрайно плахи и не направиха почти нищо в атака. Всъщност голямото достойнство на Белгия е, че отново се защитаваше добре.

До края на полувремето Ян Вертонген проби опасно отляво и видя Маруан Фелайни, който щеше да отбележи, ако не бе решителното изчистване на американски бранител.

Втората част започна при съвсем друго статукво на терена. Белгия тръгна мощно да печели мача и засипа Тим Хауърд с канонада от удари.

В 56-ата Дивок Ориги с глава стреля на сантиметри от вратата. В следващата атака Вертонген от непосредствена близост прати топката в ръцете на Хауърд. Ориги намери отлично Мертенс в 60-ата минута, но ударът му мина покрай лявата греда. В 69-ата бомбен изстрел на Аксел Витсел премина встрани. Третият си голям пропуск Дивок Ориги направи в 71-вата минута, а Хауърд се отчете с поредно спасяване. Младият Ориги не успяваше да защити 10-те милиона евро, които Лил иска за него от Ливърпул. В тези минути Еден Азар отново се губеше.

Статистиката на този етап бе красноречива - 15 удара във вратата от страна на белгийците срещу само 4 за САЩ.

В 76-ата минута шоуто на пропуските продължи. Ориги изведе Кевин Миралас, той сам срещу Хауърд опита да го преодолее с удар в далечния ъгъл, но вратарят направи страхотно спасяване с крак. В 80-ата минута не се случи нищо непознато до този момент - Хауърд спаси удар на Еден Азар с десния крак. Американците имаха невероятен вратар, който ги оставяше в мача до този момент.

в 83-ата минута ситуацията за САЩ стана толкова скандална, че двама защитници на Белгия създадоха голово положение. Венсан Компани изведе Даниел Ван Буйтен, който в последния момент бе блокиран със страхотен шпагат.

Толкова положения в един мач Световното не бе виждало. Кевин Де Брюне уцели мрежата от външната врата, а в 89-ата минута и Венсан Компани не успя да открие резултата.

САЩ имаше уникален шанс да вземе съкрушителна победа, след като в 90-ата минута Крис Вондоловски получи отличен пас и от пет метра незнайно как прати топката над вратата. Незнайно как и страничният съдия бе вдигнал засада, която бе покрита с около метър.

Това бе последното положение в мача преди двете продължения, които следваха.

Първото започна със смяна - Ромелу Лукаку замени Дивок Ориги. И това веднага даде резултат. Нападателят на Челси напредна отдясно, подаде към Кевин де Брюне, той смени посоката с кортеж от няколко защитника на гърба си, а след това най-сетне изстреля точен белгийски изстрел - 1:0! Марк Вилмотс нахлу на терена най-сетне доволен след толкова много пропуски.

Белгия продължи да създава нови ситуации. Ян Вертонген се засуети при отлична контраатака, а Хауърд направи n-то спасяване след удар на Ромелу Лукаку. В следващите минути Хауърд не изненада никого след като спаси удари на Миралас и Лукаку.

Толкова слаб осминафиналист като САЩ обаче световно първенство едва ли помнеше. Буквално всяка атака на Белгия вещаеше голова опасност. Защитата на американците действаше на нивото на нашенската "В" група. И в 105-ата минута закономерното се случи. Кевин Де Брюне върна жеста на Лукаку и тъмнокожият играч с мощен удар удвои резултата. Златната резерва Лукаку с първи гол в турнира.

Прогноза: Белгия - САЩ

Вече не е тайна за никого качеството, с което разполага отборът на Белгия. До този момент обаче играта на отбора не е на нивото...

В началото на второто продължение САЩ върна един гол и нещата станаха много интересни. Майкъл Брадли най-накрая показа, че е на терена и изведе резервата Джулиън Грийн, който от въздуха намери добре топката и не остави шанс на Куртоа - 2:1.

Американците живнаха и минута по-късно Джърмейн Джоунс направи страхотен пропуск. Феновете във Салвадор подкрепяха тима на Юрген Клинсман.

В 110-ата минута Ромелу Лукаку показа изключителна техника и преодоля трима защитници на САЩ за да остане Хауърд последната преграда, но отново непробиваема. Този вратар направи повече дори от Райс М'Боли в мача срещу Германия.

САЩ изпълни заучено фаул в 113-aта минута и длъжникът в този мач Клинт Демпси пропусна да изравни. Белгийският тим видимо се отпусна и можеше да бъде наказан. Това не се случи и Белгия продължава напред, а САЩ съвсем закономерно отпада.

Стълб в отбраната на Белгия пропуска 1/8-финала със САЩ

Селекционерът на националния отбор по футбол на Белгия Марк Вилмотс заяви преди мача на тима си срещу Съединените щати, че бранителят Т...