Германските спец части GSG 9

104471
Германските спец части GSG 9

Германските специални части GSG 9 минават за едни от най-добрите в света. Но това невинаги е било така. Този отряд за бързо реагиране възниква всъщност в резултат на един трагичен и конфузен провал.

Когато по време на Олимпийските игри в Мюнхен през 1972 година палестински терористи взимат за заложници израелски спортисти, германските сили за сигурност реагират нервно, хаотично и по същество абсолютно лаишки. В резултат - заложниците са избити, пролива се много кръв. Тъкмо след този ужасен провал тогавашният вътрешен министър Ханс-Дитрих Геншер дава тласък за създаването на специален отряд за бързо реагиране, който получава името GSG 9 - зад това съкращение се крие един профил, който отдавна вече няма нищо общо с действителността: "група за гранична охрана".

В момента GSG 9 се състои от близо 300 бойци и номинално принадлежи към полицейските структури. Всъщност отрядът е с единия крак в полицията, а с другия - в армията. Още от самото начало обаче заповедите се получават само от най-високо равнище: от вътрешния министър или от канцлера. Специалните части се намесват единствено в извънредни ситуации, а политиците са длъжни да поемат цялата отговорност. Веднъж вдигнати по тревога, GSG 9 действат светкавично - така, както го правят други, по-стари специални части. Британските SAS са един от образците, по които точно преди 40 години "се крои" профилът на западногерманското елитно подразделение. Ценен опит германците черпят и от израелското антитерористично подразделение, от чийто състав по-късно в политиката влизат сегашният министър на отбраната Ехуд Барак и днешният премиер Бенямин Нетаняху.

За 40-те години, откакто съществуват, GSG 9 са провели над 1 800 операции. За повечето от тях обществеността така и не научава. Удивително е, че само в осем случая се стига до стрелба, макар че иначе оръжейният арсенал на специалните части предлага отлично оборудване, позволяващо изпълнението на всевъзможни задачи - денем и нощем. Сред известните марки оръжие, с които работят елитните бойци, са например автоматите "Хеклер и Кох" и пистолетите "Глок". Както не без ирония отбелязва германският публицист Михаел Щюрмер: "Няма да се изненадаме, ако видим някои от тези оръжия в ръцете на Джеймс Бонд. Макар че инак агент 007 просто няма шанс да се впише в редовете на GSG 9: той е недисциплиниран, не работи в екип, тщеславен е и непрекъснато се заглежда по жени."

Поне една трета от бойците на GSG 9 са непрекъснато в бойна готовност

Апропо - жени. Една от критиките към GSG 9 днес е заради чисто мъжкия състав на подразделението. "Засега жените-кандидатки не отговарят на високите изисквания", лаконично отговаря командирът на GSG 9 Олаф Линднер. Базата на GSG 9 се намира близо до летището Кьолн-Бон. Всеки боец от оперативния състав разполага със собствена стая, като поне една трета от хората на GSG 9 са непрекъснато в бойна готовност. Настъпи ли "ситуация", в рамките на един час специалните части трябва да са наясно не само със задачата, но и с детайлите по нейното изпълнение - независимо дали в операцията ще се използват лодки, хеликоптери или превозни средства със специално предназначение. Тези машини служат например за превземането на отвлечен самолет или пък като прикритие за снайперисти. Иначе автомобилите на GSG 9 с нищо не привличат вниманието по пътищата. Сред тях има една кола с полицейско обозначение и доста на брой мощни сиви лимузини със специални регистрационни табели. С тези лимузини бойците от GSG 9 тренират главоломни преследвания и рисковани маневри в условия на максимално натоварване. Частите разполагат още с десантни лодки, които са оборудвани с радари и всевъзможни други технически джаджи, както и с 16 хеликоптера тип Супер Пума, бронирани срещу евентуален обстрел от земята.

По повод 40-годишнината на GSG 9 германските медии припомнят за първата легендарна операция на специалната част: освобождаването на заложниците в един "Боинг" на Луфтханза на летището в Могадишу през 1977 година. През последните години GSG 9 на няколко пъти влязоха в новините с успешни удари. По време на югославските войни имаше един случай, когато предупреждението "Германците идват" се оказа достатъчно, за да подплаши сръбските похитители, взели заложници. Нещо подобно се случи и в Сахара, където похитителите зарязаха германските си заложници и избягаха още в мига, когато разбраха, че операцията вече е в ръцете на GSG 9.

"Специалните части са опасни!" - гласи едно популярно клише. Повечето от нас го тълкуват буквално: за "лошите момчета" специалните части са опасен враг. Всъщност обаче тази крилата фраза има предвид нещо друго. Специалните части са горещ картоф за политиците, защото те поемат цялата отговорност за техните действия. А тези действия често пъти нарушават национални и международни закони, покрай тях умират и хора.

ДПА / БГНЕС

Германски съд задължи мюсюлманка да плува със съучениците си

Германски съд отхвърли молбата на мюсюлманска ученичка да пропуска уроците по плуване в училище, защото се чувствала неудобно от близ...

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com