От началото на септември се провеждат работни срещи между министъра на спорта Красен Кралев и президента на Българската федерация по борба (БФБ) Валентин Йорданов, съобщи официалният сайт на централата. Причината за тях са подготвяните реформи в най-успешния ни спорт.
Борбата първа ще започне с генералните промени, които се очаква да стартират с началото на новия олимпийски цикъл.
Преструктуриране на бюджета с насочване на пари към клубовете за сметка на лагери на националите е една от точките на реформата. Идеята е да се финансира създаване на отбори от по 8 състезатели и треньор, които да представят обединени центрове по региони и да участват всеки месец в отборни двубои.
Очаква се осезаемо раздвижване на вътрешния календар с последващо ангажиране към борбата на местната власт и привличане на спонсори, предаде бтв.
Официална ранглиста на отделните категории в трите стила борба ще определя кои състезатели ще имат право да попаднат в съставите на центровете и да бъдат подкрепени, а не както досега вниманието да бъде насочено към един-двама състезатели в категория.
Все още точният брой на центровете за новата схема се дискутира, като паралелно се прави и нова карта на борбата в България.
Освен за елитния спорт, се работи по стартирането от 2017 г. и на Младежка лига, също с отборни двубои.
Кампания за поставяне на тепихи в училища в страната и ангажирането на легенди на борбата за първите стъпки на децата също са част от разговорите между екипа на министър Кралев и федерацията.
Междувременно управителният съвет на БФБ разгледа представянето в Рио 2016, където борбата спечели 1 бронзов медал и записа две пети места и едно седмо. Представянето се оцени като "добро" за жените и "незадоволително" за мъжете.
За новия олимпийски цикъл предстоят промени в треньорските щабове. През октомври БФБ ще награди медалистката от олимпиадата Елица Янкова с автомобил на церемония в европейския център по борба в столичния комплекс "Диана".
До края на другия месец ще трябва да приключат и дискусиите по промените.