Преговорите за приключване на продължилия над четвърт век спор за името на Македония са във „финален етап“, заяви външният министър Никола Димитров пред гръцката агенция АНА.
Своя коментар първият дипломат на Скопие направи след приключване на срещата с гръцкия си колега Никос Кодзияс в неделя в кулоарите на срещата на външните министри на ЕС.
"Ще продължат преговорите между експерти по правни и технически въпроси", каза Димитров, като каза, че сделката е в "заключителния етап" и може да бъде договорена преди планираната среща на върха в края на юни.
Наименованията, които вече са представени в дискусията, включват "Нова Македония" и "Горна Македония".
Спорът за името между двете държави датира от 1991 г., когато Скопие обяви независимостта си от Югославия.
Атина се противопоставя на конституционното име на съседната държава, Република Македония, защото Гърция има своя северна провинция Македония и се опасява, че това може да означава териториални амбиции.
Гърция иска промяната в името да бъде подкрепена с конституционна поправка и да бъде приложен правният принцип "erga omnes" ("към всички"), което означава универсална употреба вътре и извън Македония.
Шефката на външната политика на ЕС Федерика Могерини заяви, че е провела "неофициална работна закуска" с Димитров и че дискусиите вървят напред.
"Ние всички сме много окуражени от напредъка, постигнат по-специално в преговорите между Скопие и Атина по въпроса за името на Македония. Всички ще работим, за да подкрепим и постигнем, надяваме се, положителен резултат от тези важни преговори", каза Могерини пред медиите на срещата на външните министри на ЕС.
Още тази седмица може да се проведе телефонен разговор между гръцкия премиер Алексис Ципрас и македонския му колега Зоран Заев, за да финализират сделката, каза Димитров.
Кодзияс заяви, че двамата външни министри са "завършили работата, която техните министър-председатели са им поверили".
"Когато бъдат изяснени правните и технически въпроси, текстовете ще бъдат върнати на двамата министър-председатели, които трябва да обсъдят и финализират споразумението", каза той в изявление.
Спорът за името спъва надеждите на Македония за присъединяване към Европейския съюз и НАТО, тъй като Гърция може да наложи вето върху кандидатурите за членство на страната.